„Lékaři našeho oddělení ARO používají široké spektrum technik regionální anestezie. Dva z nich jsou jako jediní v jižních Čechách držiteli certifikátu školitele prvního stupně v oboru ultrazvukem navigovaných blokád. To je pro nemocnici okresního typu velká rarita,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Tzv. ultrazvukem navigované blokády jsou postupy vedoucí k odstranění bolesti během operace a po ní. Protože jsou maximálně přesné a zároveň šetrné k tělu pacienta, jedná se o nejefektivnější způsob anestezie.

„Podle výkonu, který má pacient podstoupit, lze v mnoha případech pomocí jehly vpravit k nervům lokální anestetikum – látku, která s minimem nežádoucích účinků zajistí snížení nebo úplné vymizení bolestí. To je dnes neodmyslitelná součást jakékoli operace. Ultrazvuk, který při těchto postupech používáme, prokazatelně zvyšuje bezpečnost a účinnost těchto technik,“ vysvětluje primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Nemocnice Písek Tomáš Piksa.

Písečtí lékaři používají tuto techniku už zhruba 15 let. Namísto klasické narkózy ji volí v největším možném množství případů. „Například při operacích ramenního, kyčelního a kolenního kloubu, v případě bolestivých úrazů končetin, v chirurgické léčbě kýlních onemocnění a v neposlední řadě při výkonech na prsech. Konkrétně při operacích prsů se anestezie pod ultrazvukem začala ve světě praktikovat v roce 2012 a v písecké nemocnici jsme ji běžně prováděli už rok poté,“ upřesnil primář Piksa.

Zároveň v těchto postupech školí další tuzemské anesteziology. „Letos chceme k této metodě uspořádat několik bezplatných vzdělávacích kurzů. A nejen pro lékaře. Plánujeme je také pro studenty posledních ročníků lékařských fakult, abychom prohloubili jejich praktické dovednosti,“ doplnil Tomáš Piksa.

Nemocnice Písek