Ženy, které své dítě přivedly na svět v písecké porodnici, mohou využívat její služby i několik týdnů po propuštění domů. V případě, že si nevědí rady se svým poporodním stavem nebo s novorozencem, mohou požádat o odbornou pomoc porodní asistentky v domácím prostředí. Ta je u nich doma navštíví, zkontroluje zdravotní stav matky i dítěte, poradí s péčí a zodpoví případné dotazy.

„Řada maminek, zejména prvorodiček, se po odchodu z porodnice domů nemá s kým poradit. Není si jistá, zda správně pečuje o novorozence, nebo jestli se dobře zotavuje po porodu. Pro takové případy tu je domácí péče po porodu,“ sdělila Simona Bulková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek.

Nemocnice Písek otevírá laktační poradnu.
Písecká nemocnice pomůže maminkám s kojením. Otevírá laktační poradnu

Služba je součástí domácí poporodní péče, kterou písecká porodnice poskytuje od druhé poloviny října. Ženy ji mohou využívat během celého šestinedělí. Kontakt na domácí poporodní péči získají novopečené maminky přímo v písecké nemocnici. Porodní asistentka se do místa jejich bydliště dostaví co nejdříve po zažádání o pomoc.

„Porodní asistentky mohou maminkám v období šestinedělí poradit nebo i pomoct s konkrétními potížemi. Zároveň mohou během návštěvy v domácím prostředí včas zachytit různé zdravotní komplikace i hrozbu poporodní deprese. Počínající potíže tak odhalí dříve, než se významněji rozvinou. Ženy, které mají potíže, často z pochopitelných důvodů kontrolu v nemocnici odkládají. Přitom včasná léčba bývá úspěšnější než ta pozdní. I proto je tato péče důležitá,“ řekl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek Michal Turek.

Předporodní kurz. Ilustrační foto.
Písecká nemocnice připravuje předporodní kurz v Blatné

Zavedení domácí poporodní péče není jedinou službou pro rodičky, kterou v poslední době Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Písek zavedlo. Od počátku letošního roku přišlo s novými pestřejšími snídaněmi – nastávající maminky mohou vybírat ze čtyř slaných i sladkých variant, pro hezčí vzpomínku na první okamžiky života novorozence připravilo na chodbě porodnice fotokoutek, rozšířilo předporodní kurzy – nově je organizuje také v Blatné,

zpestřilo nabídku úlevových metod pro rodičky o čistě přírodní variantu v podobě bylinné napářky a zapojilo se do pomoci ženám ohroženým duševními potížemi po porodu – pomocí tabletů s on-line dotazníkem provádí jejich záchyt, na který navazuje podpora a odborná pomoc těm, kterým riziko hrozí.

„Vstřícný personál celého oddělení, jeho neustálá snaha o zlepšování služeb a k tomu vysoce odborná péče pro rodičky a novorozence, včetně těch rizikových, jsou důvodem velké oblíbenosti naší porodnice. Dlouhodobě jezdí do Písku rodit ženy z jiných okresů, takže na Písecku máme téměř jednou tolik porodů oproti přirozenému spádu. Máme také opravdu hodně spokojených rodiček, jak dokazuje projekt Přirozený Porod v Porodnici, v němž jsme se už několikrát umístili na prvním místě,“ dodal předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Nemocnice Písek