„Žádný vzorek už nebude muset putovat přes venkovní prostory vystaven počasí či extrémním teplotám," zmínil jeden z důvodů stavby ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan.

V současné době sídlí totiž oddělení klinické mikrobiologie i hematologicko transfuzní oddělení mimo areál nemocnice, což mimo jiné zdržuje transport vzorků a s tím související získání výsledků.

V neposlední řadě bude také vybudování nového pavilonu znamenat finanční úsporu. „Všechna oddělení budou sdílet řadu činností jako například úklid, administrativu, šatny či příjem vzorků," vyjmenoval ředitel s tím, že i provoz nové budovy jako takové bude samozřejmě energeticky výhodnější.
Oddělení klinické biochemie navíc svým přesunutím ze stávajících prostor do nového pavilonu uvolní místo ambulanci plicního oddělení a ambulanci infekčního oddělení. Jedná se o poslední ambulantní systém mimo areál nemocnice.

Vizualizace nového pavilonu písecké nemocnice.Zdroj: Archiv Nemocnice Písek

V současné době je nemocnice před podpisem smlouvy s vítězem soutěže. Pokud vše vyjde, jak má, mělo by se neprodleně začít stavět. „Firma má na stavbu dvaačtyřicet týdnů," konstatoval ředitel nemocnice Jiří Holan.

Náklady: Podle projektu jsou odhadované náklady na nový pavilon písecké nemocnice sto milionů korun bez DPH. Vysoutěžením by se mělo podařit cenu snížit. O náklady se bude dělit nemocnice se svým zřizovatelem Jihočeským krajem, který přislíbil přispět 60 milionů korun. Zbytek půjde z rozpočtu nemocnice.

Pavilon se bude stavět na místě stávajícího parkoviště, a tak je součástí projektu řešení nových parkovacích stání. „O místa nepřijdeme. Bude se bourat část staré kotelny, kde vznikne parkoviště," doplnil ředitel Jiří Holan. I během stavby budou podle jeho slov náhradní stání dostačující.