Svoje metody považuje za samozřejmé, porota je označila za výjimečné. Učitelka německého jazyka na chyšecké základní škole Hana Vošahlíková patří mezi nejlepší němčináře v České republice. Zabodovala v soutěži Cena pro nejlepšího učitele němčiny 2013/2014.  Získala třetí místo.

„Hlavním tématem je propagovat němčinu. Do soutěže se může přihlásit každý učitel němčiny jak ze základní školy, tak ze střední, který učí němčinu jinak, inovativně  a děti to baví. Dělá něco nad rámec," vysvětluje Hana Vošahlíková a doplňuje,  že všechno toto dělá běžně.  Nepovažuje to  za něco navíc a výjimečného.
„Ve škole máme celoroční projekt napříč sedmou, osmou a devátou třídou. Například jsme hráli německou pohádku pro první stupeň, ke které měli žáci úkoly," představuje Hana Vošahlíková.

Jak doplňuje, také mají rozběhlé mezinárodní projekty. Spolupracují s polskou školou, předtím to bylo s řeckou či tureckou. Jedním z úkolů bylo vytvoření německých novin o tom, co se děje v chyšecké škole, a například sedmáci, kteří s němčinou začínají, psali kamarádům do zahraničí vánoční pohledy.           

 „O Velikonocích jsme malým dětem ukazovali jeden z německých zvyků – schovávání vajíček," dodává k aktivitám učitelka, která si ocenění ze soutěže velmi váží. „ Loni bylo přihlášených skoro čtyřicet projektů, to byl první ročník. Letos to bude asi více, přesné číslo se ale teprve dozvím," říká  učitelka.

Ji a tři žáky školy čeká v úterý 17. června slavnostní událost na německém velvyslanectví v Praze. „Tam nám budou slavnostně předávat cenu jak německý a rakouský velvyslanec, tak zástupci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Na podzim přijedou zástupci institucí, které soutěž vyhlašovaly, k nám do školy a připraví slavnost i pro žáky," prozrazuje Hana Vošahlíková.

Soutěž byla vyhlášena ve dvou kategoriích – základní škola a střední škola a gymnázium. Oceněním pro tři nejlepší je peněžní dar. Hana Vošahlíková získá deset tisíc korun. To ale není to nejdůležitější. „Hlavním hnacím motorem je zkusit, co všechno dokážeme. Člověk si pořád říká, že to je obyčejná věc, ale obyčejná věc to asi není," dodává k výuce učitelka Hana Vošahlíková.