Hlídku řidiči vidí už z dálky a většinou také rovnou odbočují na odpočívalo. Téměř každé osobní auto hlídky zastavují, bez povšimnutí projíždí jen nákladní auta. "Stane se, že před námi řidiči odbočí jinam, ale jen minimálně," popisuje jeden z hlídkujících vojáků. Ujišťuje, že šoférů vrací zpět odkud přijeli jen minimum. "Veškeré dokumenty mají ve valné většině v pořádku," dodává. Kontrolou dokladů a dokumentů prošli i redaktoři Prachatického deníku. Ukázat bylo nutné občanský průkaz a doklad, který zdůvodňuje případný přejezd z prachatického do strakonického okresu. V případě že má šofér dokumenty po ruce, je zdržení jen pár minut.

Policista i vojáci zhodnotili, že jen během úterka zkontrolovali na sto padesát aut. "Na stanovišti se hlídky střídají. Když dorazí jiná hlídka, my přejíždíme jinam, třeba na méně frekventované silnice mezi okresy," upřesňuje policista. Dodává, že řidiči jsou s kontrolami smíření, dokumenty mají po ruce a kontroly většinou projdou s úsměvem a přáním šťastné cesty. "Najdou se i prudiči, ale je jich opravdu málo, za včerejšek by se rozhodně spočítali na prstech jedné ruky," doplňuje jeho kolega.

I ve středu při naší zastávce se našli šoféři, kteří neměli potřebné čestné prohlášení. Hlídka ale měla dokumenty v autě, poradila řidiči a pomohla mu papír vyplnit. "Jsou to hlavně starší lidé," upřesnila hlídka u Čkyně s tím, že služba u silnice je klidná.