Třeba nohejbalový oddíl NK Tukani Milevsko, který měl k 31. říjnu loňského roku devět členů do 21 let, obdrží dvacet tisíc korun, byť žádal o padesát tisíc. „Dříve jsme dostávali k 50 tisícům korun, loni to bylo pětadvacet. Pronájem sportovní haly je drahý. Museli jsme pustit polovinu hodin. Dříve jsme trénovali dvakrát dvě hodiny týdně, nyní to je jednou 1,5 hodiny. Navíc nám přestávají chodit děti, protože halu máme k dispozici až od dvaceti hodin, což je pro ně pozdě," shrnul situaci Tomáš Trepka, jeden z vedoucích nohejbalového oddílu, který ale zdůrazňuje, že v dnešní době jsou rádi, že alespoň něco dostanou.


Podle starosty Ivana Radosty, který v minulosti sportovní komisi předsedal, rozhoduje o výši příspěvků několik faktorů. „Hlavním parametrem je počet mládežníků," vysvětluje Ivan Radosta. Důležitá je podle něj ale i náročnost sportu a hraná soutěž.

Řada oddílů, jako jsou hokejisté, tenisté nebo fotbalisté, si pohoršila. Naopak florbalisté klubu Došwich si polepšili. Z loňských sto tisíc na 195 tisíc. Důvod je podle starosty jasný. „Oddíl se rozrůstá, má 85 mladých kluků. Dnes je jeho příspěvek na úrovni házenkářů, ti dostanou o malinko víc, protože mají oddíl dospělých, což florbal nemá," argumentuje Ivan Radosta. „Ostatní dostali to, co bylo v silách města," dodal.

Sportovní komise, která výši příspěvků navrhla, se dotkla i problému s využitím sportovní haly. Ta je přetížená a požadavky sportovních klubů nestačí pokrýt. Uvolnit halu pro další sporty chce přesunem aktivit do školních tělocvičen. „Potřebovali bychom, aby se moderní gymnastika zase po letech částečně vrátila do tělocvičny. Má šedesát členek, z toho je drtivá většina mladších šesti let," vysvětlil Ivan Radosta s tím, že sportovní hala je pro malé gymnastky veliká a mohly by tak trénovat v tělocvičně. Podle starosty ale musí prověřit, zda to vůbec lze a čekají je k tomu jednání.

Ředitelka 2. ZŠ J. A. Komenského Milevsko Vítězslava Heroutová ale příliš optimismu nedává. „Naše tělocvična je do 16 hodin využívána žáky naší školy a střední odborné školy. Od 16 hodiny do 22 hodin je pronajímána sportovním klubům a soukromým osobám. Velká tělocvična je vytížena téměř na sto procent včetně soboty a neděle, kdy je pronajímána od 8 hodin do 22 hodin. V malé tělocvičně je volný víkend," popsala Vítězslava Heroutová.

Město má sportovní kluby rozdělené na prioritní uživatele městských sportovišť, kam patří pouze hokejisté. Ti za pronájem sportovišť neplatí. Druhou kategorií jsou gymnastky, tenisté, fotbalisté, házenkáři, nohejbalisté a florbalisté a třetí ostatní.

Na akce konané pod záštitou města jde 150 tisíc korun.

Letošní a loňská podpora
HC Milevsko
2010 
letos 170 tisíc Kč, loni 200 tisíc Kč
Proactive Milevsko

letos 210 tisíc Kč, loni 300 tisíc
TK ZVVZ

letos 260 tisíc Kč, loni 285 tisíc
FC ZVVZ

letos 1,01 milionu Kč, loni 1,04 milionu
Handball club 

letos 200 tisíc Kč, loni 220 tisíc
NK Tukani

letos 20 tisíc Kč, loni 25 tisíc
Došwich

letos 195 tisíc Kč, loni 100 tisíc
TJ Sokol Milevsko

letos 400 tisíc Kč, loni 440 tisíc
V tabulce jsou uvedeny kluby, které dostaly nejvyšší příspěvek.