Sníh odkryl poházené odpadky u silnic a na dalších místech. Písecký deník zjišťoval, jak velký problém má s vyhozenými odpadky a černými skládkami Správa a údržba silnic i obce.

Podle ředitele písecké Správy a údržby silnic Jaroslava Kozáka je vyhozený odpad u silnic nešvarem. „Nejhorší situace je u silnic první třídy a mimo ně například okolo Albrechtic nad Vltavou, kde nejsou výjimkou ani vyhozené pytle," hodnotil Jaroslav Kozák. Doplnil, že stoky u silnic první třídy uklízejí podle objednávky Ředitelství silnic a dálnic a ty u komunikací druhé a třetí třídy podle potřeby.

Situace se podle něj zlepšila na místech, kde dříve byla odpočívadla: u Mirotic, Srlína či Chlaponic. „Výjimečně se u silnic objeví i staré elektrospotřebiče jako ledničky a podobně," dodal k situaci na Písecku Jaroslav Kozák.

Například v Milevsku se podle informací Marie Vratislavské, která má na městském úřadě na starosti odpadové hospodářství, pohybují roční náklady na likvidaci černých skládek kolem čtyřiceti tisíc korun. Loni to bylo 38 tisíc korun.

„Nejčastěji řešíme odložené odpady na stanovištích tříděných odpadů a vedle velkoobjemových kontejnerů na směsný komunální odpad v sídlištní zástavbě. Větší nepořádek podél silnic průběžně řeší Správa a údržba silnic, my dle potřeby hlavně trasu k městské skládce," popsala Marie Vratislavská z odboru životního prostředí.

I v sedm kilometrů vzdáleném Veselíčku řeší problémy s vyhozenými odpadky. „Dvakrát týdně je po obci sbírá náš pracovník," podotkl starosta Jiří Lešek. Větší problém představují pytle a další odpad vyhozený u soukromého lesa směrem na Křenovice. „Les sice není náš, ale náš pracovník tam jezdí a pytle odváží. Odpad roztřídíme a končí buď ve sběrném dvoře v Bernarticích, se kterými máme uzavřenou smlouvu, nebo v popelnici," dodal starosta Veselíčka.

O úklid obcí se starají i dobrovolníci. Příkladem je třeba Milevsko, kde každoročně na jaře organizují v rámci Dne Země a s tím související celostátní akcí Ukliďme Česko generální úklid okolí Milevska, který zahrnuje sběr odpadu v okolních lesích a podél příjezdových silnic do Milevska. Akce se účastní místní školy a loni také občanské sdružení ProNás.