Devadesát let, to už je pořádná tradice. Právě takovou má letos za sebou chovatelství v Milevsku. Členové základní organizace Českého svazu chovatelů (ZO ČSCH), která v Milevsku vznikla v roce 1961, o tomto víkendu navážou na další tradici. O bartolomějském posvícení opět uspořádají výstavu králíků, holubů a drůbeže.
Právě výročí devadesáti let se ve výstavě podle Moniky Krtkové, jednatelky ZO ČSCH Milevsko, promítne. „Tím, že slavíme devadesát let od založení chovatelství v Milevsku, chtěli bychom mít výstavu slavnostnějšího rázu," vysvětluje Monika Krtková. Letošní výstava v Milevsku je po dvou letech opět okresní a to znamená, že se jí zúčastní více chovatelů, stejně tak zvířat bude víc. Například králíků by mělo být více než 250 a v expozici chovných samců by jich mělo být na tři desítky. Návštěvníci tu budou moci obdivovat také holuby či vodní drůbež. Vše od osmi desítek chovatelů z různých míst.
Milevská organizace na okresní výstavu také vyšle své zástupce. Celkově má třicet osm členů s průměrným věkem 53 let. A právě to Moniku Krtkovou a další členy trápí. Chybí jim, jak se říká, mladá krev. Jediným mladým chovatelem je dvanáctiletý Milan, syn jednatelky a člena výboru Milana Krtka. „Říkám to rok co rok, je to složité. Nemáme mladé chovatele. Měli jsme tu dvě mladé holčiny, které odešly. Dostaly se do věku v pubertě a mají jiné zájmy," podotýká Monika Krtková, kterou k chovatelství přivedl manžel.
A proč mladí lidé o něj nemají zájem? „Je to dobou," reaguje jednatelka organizace. „Je doba počítačů, mobilů," poznamenává. Chovatelství a jeho náročnost, co se týče pravidelného krmení a dalších nutností, tak může být pro někoho odrazující. Navíc je problémem podle Moniky Krtkové i to, že na vesnicích ubývá chov a s ním spojené sušené sena. „Dříve se síkla tráva na seno, sušilo se, u každého domu byla králíkárna. Dneska je to jiné – u každého domu máte anglický trávník a bazén," připomíná zásadní změnu.
Monika Krtková i její manžel Milan doufají, že organizace, která má jeden z největších areálů v Jihočeském kraji, bude fungovat dál. „Věřím, že ano. Chovatelé mají děti, vnoučata, které se snaží k chovatelství vést," dává naději Monika Krtková.
A co radí Milan Krtek zájemcům o chovatelství, s čím by měli začít? „Záleží, jaké mají k chovu podmínky. Pro začátek bych doporučil zakrslého králíka, nějaké plemeno, které je rozšířené," doporučuje.
V milevské organizaci uvažovali o tom, že by pro děti pořádali kroužek. Jeho náplní měly být návštěvy chovatelů. Neuspělo to, nebyl zájem dětí.
Jak ale potvrzuje další pravidelná akce organizace – dětský den – děti jsou přímo nadšené, když si mohou pohladit králíky a další zvířata. Mnohé totiž znají jen z knížek.
Právě s dětmi a mladými lidmi je podle Moniky Krtkové spojeno hlavní přání k devadesátinám chovatelství v Milevsku. „Byli bychom rádi, kdyby mezi nás přišli mladší. Rádi jim pomůžeme. Určitě najdou podporu také od starších, kteří v začátcích pomohli i nám," vzkazuje případným zájemcům Monika Krtková.
Víkendová výstava se koná v areálu chovatelů v Týnické ulici. Poprvé se uskutečnila v roce 1984, tedy dva roky poté, co si chovatelé začali svépomocí budovat novou výstavní halu.
Kdy na výstavu
sobota: 8 – 18 hodin
neděle: 8 – 16 hodin