Rekonstrukce objektu by měla být dokončena v polovině roku 2024. První klienti by pobytové zařízení pro seniory mohli začít využívat od začátku roku 2025. K dispozici jim bude 57 lůžek v jedno a dvoulůžkových pokojích. V objektu bude vývařovna pro přípravu až tisíce jídel, dále pobytové místnosti pro různé aktivizační činnosti nebo společenský sál. Vznikne tu i recepce a potřebné zázemí pro personál. Naplánovány jsou také terénní úpravy, vybudování parkoviště, chodníků, rekreační zahrady a sadové úpravy okolo objektu. Celkové náklady na vybudování zařízení pro seniory dosáhnou zhruba 200 milionů korun bez DPH. Město Písek získalo na rekonstrukci dotaci ve výši 20 milionů korun z Krajského investičního fondu zřízeného Jihočeským krajem. Má také požádáno o dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí, obdržet by mohlo až 58,5 milionu korun. Akce bude patřit k největším i pro tento rok, kdy na ni má Písek v rozpočtu vyčleněno 106 milionů korun.

Nejzásadnější dopravní akcí na Písecku je dostavba dálnice D4 mezi Pískem a Prahou, která začala také v loňském roce, přípravné práce dokonce už o rok dříve. Dosud je hotová zhruba třetina akce, která má pokračovat ještě dva roky.

Rekonstrukce objektu v Sovově ulici.
Stavba domu pro seniory v Sovově ulici se protáhne i prodraží

Stavba dálnice D4 Via Salis je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, což znamená, že investorem je soukromý subjekt. Investice zahrnuje dostavbu zcela nových 32 km dálnice D4 z Příbrami do Písku a modernizaci dalších 16 kilometrů již zprovozněných navazujících úseků. Stavba bude podle smlouvy hotova v prosinci 2024 a dalších 24 let bude konsorcium dálnici provozovat.

Loni v létě začala demolice bývalého vepřína v Letech na Písecku. Areál odkoupil stát v roce 2018 za 450 milionů korun od firmy Agpi, která zde chovala na 13 tisíc prasat. Od té doby ho včetně sousední kulturní památky Lety spravuje Muzeum romské kultury. Letos má na místě bývalého vepřína vyrůst Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách za 100 milionů korun. Vše financuje ministerstvo kultury a norské fondy.

Vizualizace podoby českobudějovického nádraží.
Letos se Jihočeši mohou těšit na nové silnice, nádraží i sportoviště

Koncem roku 2022 začal v Písku fungovat probační dům, který je první takové samostatné zařízení v republice. Útočiště po propuštění z vězení má poskytnout až šestnácti mužům. Vznikl po rekonstrukci bývalého skladu vedle areálu hasičů v lokalitě Samoty. Pobyt v probačním domě musí zájemcům schválit soud, musí si ho takzvaně zasloužit splněním několika podmínek. Dům je určený pro podmíněně propuštěné, kteří mají velkou motivaci žít normálně a bez potíží se zákonem. Cílem projektu je pomoct bývalým vězňům s návratem do života „venku“ a zabránit jejich možné recidivě.

Pro Milevsko bylo významnou akcí loňského roku dubnové otevření obchodního centra na Píseckém předměstí. O další dvě provozovny se koncem minulého roku rozšířila také nákupní zóna v Písku u Alberta.