Potrubí v úseku mezi Novým mostem a lávkou pro pěší na sídlišti Portyč zbavuje nečistot největší čisticí vůz v České republice i na Slovensku. Jak vysvětlil Petr Matoušek z ČEVAKu, jeho výhodou je, že má vysoký sací výkon a je vybaven recyklací vody.

Největší čisticí vůz v republice je k vidění u Otavy v Písku.Největší čisticí vůz v republice je k vidění u Otavy v Písku.Zdroj: Lenka Zimmelová

„To znamená, že v cisterně se voda oddělí od nasátých nečistot a použije se znovu na čištění,“ poznamenal Petr Matoušek, vedoucí provozní oblasti Západ společnosti ČEVAK. Doplnil, že čistění této části kanalizace je preventivní. Potrubím o průměru 1,65 metru odtéká veškerá odpadní voda z levého břehu města na píseckou čistírnu odpadních vod.

Pracovně si vodohospodáři celý úsek rozdělili na zhruba padesát metrů dlouhé části, a to podle umístění jednotlivých kanalizačních šachet. „Preventivní čištění jsme plánovali před letní sezonou, kdy se dá očekávat zvýšené množství přívalových dešťů. Příroda nás ale minulý týden o něco předběhla,“ zmínil Petr Matoušek.

Dopravní hřiště u Václava je v provozu.
Dopravní hřiště u Václava je v provozu. O motokáry byl první den velký zájem

Preventivní čistění hlavní kanalizační stoky obyvatelé Písku nijak nezaznamenají a nebude mít žádný vliv na odvádění odpadních vod. Jedinou zajímavostí je, že ve zmíněném úseku mohou lidé zahlédnout neobvyklou techniku. Hotovo bude na konci tohoto pracovního týdne.