Dívka, která chce tancovat a nemá partnera, si ho často musí najít sama. Že je hledání či možná v některých případech až přemlouvání úspěšné, nyní potvrzují dva páry. „Kluky nakonec tancování baví více než holky," komentuje.

V kroužku se děti učí jak latinskoamerické tance, tak country. „Ty děti více baví, protože jsou uvolněnější. Country jsou kolektivní, některé tance jsou víceméně dovádivé, takže se děti vyblbnou, vyskáčou," popisuje.

Podle Jaroslava Bolka mají jeho žáci jistou sportovní a hudební průpravu. Vnímá ale to, že obratnost dětí se v porovnání s minulostí snížila. „Když o tom mluvím s kolegy nebo učiteli, mají stejný názor. My za mlada přišli ze školy a šli jsme ven, dneska děti sednou k počítači nebo mobilu," popisuje vedoucí, který se tancování věnuje mnoho let. Zkušenosti tak předává dalším generacím.

Mezi jeho žáky patří i sourozenci Hrtoňovi, téměř desetiletý Matěj a osmiapůlletá Klára Marie. Spolu vytvořili taneční pár. „Moc mě to tu baví. Přihlásila mě sem maminka a tatínek. Nejraději mám jive," říká Klára Marie. Její bratr Matěj sestru chválí. Je podle něj dobrá tanečnice a spolu jim to jde dobře. „Je šikovná," říká.

close SOUROZENCI Hrtoňovi vytvořili taneční pár. zoom_in
K nejoblíbenějším tancům patří cha-cha a jive, populární jsou také country tance. „Třeba tanec Zuzana je jednodušší a dost se při něm děti vyblbnou," říká Jaroslav Bolek, který si pochvaluje, že jsou jeho žáci učenliví. Tančit začali základní kroky do waltzu a prý jim to jde velice dobře.

Jaroslav Bolek doufá, že kroužek dětem hlavně přináší radost. Je toho ale více. „Naučí se poslouchat hudbu. Pouštíme hezké taneční skladby, které objednávám třeba z Německa," doplňuje s tím, že důležitý je i kolektiv. A ten funguje velmi dobře.

Na závody děti z kroužku nejezdí. To by musely tanci věnovat více času a také více peněz. Hlavně se jím tedy baví.

Jaroslav Bolek věnuje výuce tance několik hodin týdně. Ve středu má hodinu a půl trvající kroužek s většími dětmi, s menšími pak ve čtvrtek a ještě má hodiny v sobotu. „Od září kromě těchto kroužků máme klasické taneční v Milevsku a v Soběslavi," upřesňuje. Jeho partnerkou je manželka. V té době jsou doslova v jednom kole. „Musím zaklepat, pořád nás to baví," podotýká a zdůrazňuje, že by každý měl umět alespoň základní tance. „Také organizujeme taneční pro manželské páry. Loni jsme v Milevsku připravili taneční pro seniory. Letos začínáme znovu," dodává Jaroslav Bolek.

Není tedy žádnou výjimkou, že se do tanečních pro dospělé přihlásí pár, který se chce naučit tancovat.