Jedenáct procent oslovených obyvatel z obcí Božetice, Nadějkov a Jistebnice rozhodně souhlasí se záměrem zbudovat hlubinné úložiště v jejich lokalitě Magdalena. Naopak rozhodně s ním nesouhlasí jednasedmdesát procent z nich. Čísla zveřejnila Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která si výzkum veřejného mínění nechala zpracovat.         

Z každé lokality v něm odpovídalo tři sta lidí.
Starostu Božetic Jaroslava Kofroně výsledky průzkumu nepřekvapily. „Jsou to účelově kladené otázky. Anketa je na objednávku SÚRAO," komentoval božetický starosta Jaroslav Kofroň. Jak dodal, postoj k hlubinnému průzkumu i k úložišti se v Božeticích nemění – je stále negativní.

Správa úložišť radioaktivních odpadů nabízí Božetickým sta tisíce korun. Podmínkou je aktivní zapojení do výběru lokality na katastru obce, kde by mohlo vzniknout hlubinné úložiště. Po celé republice se jedná o sedm lokalit. Na Písecku a Táborsku je to Magdalena, která zahrnuje Božetice, Jistebnici a Nadějkov. Všechny tři obce nestojí ani o peníze za geologický průzkum,  ani o to, aby na jejich katastru bylo hlubinné úložiště jaderného odpadu. Božetičtí ho odmítli už v referendu v roce 2003.

Podle výzkumu veřejného mínění, který SÚRAO zveřejnila, se postoj ke geologickému průzkumu mění, některé lokality jsou mu nakloněny. Naproti tomu postoj k hlubinnému úložišti zůstává beze změny. V polovině z lokalit s ním rozhodně nesouhlasí více než padesát procent dotázaných.

Průzkum mínění v lokalitě Magdalena (Božetice, Jistebnice a Nadějov)
Souhlasíte s uskutečněním geologického průzkumu?  rozhodně souhlasí – 17 procent, rozhodně nesouhlasí – 52 procent
Souhlasíte se záměrem zbudovat hlubinné úložiště v dané lokalitě? rozhodně souhlasí – 11 procent, rozhodně nesouhlasí – 71 procent
Zdroj: SÚRAO