Nenápadný mladý muž, který společně s dalšími hosty přišel včera odpoledne do Debatních trámů Sladovny na vyhlášení výsledků  a vernisáž výstavy projektů mezinárodního kola středoškolské soutěže, byl velmi překvapen. Čerstvý maturant na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Písku Pavel Lemberger obsadil první místo.

Druhý skončil Juraj Metke ze SPŠ stavební a geodetické Bratislava  a třetí Jiří Vozdecký ze SPŠ stavební Brno.
„Naši studenti každoročně bodují v krajských a národních kolech. Pavel Lemberger je ale prvním vítězem mezinárodní soutěže. Máme z toho všichni radost," uvedl včera Milan  Rambous, ředitel Střední  odborné školy a Středního odborného učiliště  Písek.

„Rozhodně jsem takový spěch nečekal a do poslední chvíle jsem o tom nevěděl. Bylo to  velmi příjemné překvapení," měl radost z úspěchu Pavel Lemberger, který bydlí v Katovicích na Strakonicku.

Stavařinu si nevybral náhodou, v rodině má hned několik řemeslníků ze stavebních  oborů  a má se  od koho učit. Po maturitě  hledá práci a rád by zůstal v oboru.

Autorovi úspěšného projektu včera blahopřáli zástupci  spolupořádající společnosti Xella CZ a  SK, písecký místostarosta Vojtěch Bubník a předseda Českého svazu svazu stavebních inženýrů Jan Jelínek.

Středoškolskou studentskou  soutěž Ytong pořádají  společnosti Xella CZ a Xella Slovensko společně se SOŠ a SOČ Písek. Je určena pro studenty  třetích  nebo čtvrtých ročníků středních průmyslových škol stavebních a středních a vyšších odborných škol se stavením zaměřením. Předmětem soutěže je studentský projekt rodinného nebo bytového domu s využitím sytému Ytong.