Je pravidelným zákazníkem bernartické moštárny a v letošní sezoně ještě přijede. Alois Srb z nedalekých Svatkovic patřil v sobotu ráno mezi první pěstitele jablek, kteří část svoji úrody letos proměnili na mošt. Právě v sobotu opět zahájila činnost moštárna v Bernarticích, o kterou se stará místní Český zahrádkářský svaz.

„Přivezl jsem sto kilogramů jablek, ze kterých bude šedesát litrů moštu. Něco vypijeme, něco rozdáme přátelům a zbytek zamrazíme," plánoval Alois Srb, podle kterého byla úroda dobrá. „Ještě několikrát přijedu, máme velkou zahradu. Tohle byla první várka," dodal zákazník, zatímco Jaroslav Zelenka z Českého zahrádkářského svazu Bernartice jeho ovoce lisoval.
Podle něj je o moštování na další termíny zájem. V Bernarticích fungují o sobotách. „Na 3. a 10. října už děláme záznamy. Myslel jsem si, že dneska bude nával. Lidé volali brzy, už před dvěma týdny, že jablka padají. Chtějí ale termín až na desátého října, asi nejprve jablka přeberou a zbytek přivezou do moštárny," domníval se v sobotu Jaroslav Zelenka. Dodal, že budou moštovat podle zájmu, minimálně čtyři soboty.

Oproti špatným prognózám, že letošní úroda jablek nebude dobrá, to tak nepěkně nevypadá. Ale záleží na místě. „Třeba Růžičkovi z Bernartic moštovali každý rok, měli kvanta jablek, a teď nemají jablko. Celkově to je ale dobré. Ovoce se hodně vylepšilo. Vypadalo to, že bude drobné a suché, ale nalilo se pěkně. Výtěžnost byla u prvního zákazníka sedmdesát procent a mošt je nádherně sladký," popsal Jaroslav Zelenka, který doporučuje, aby lidé do moštárny přijeli s namíchanými odrůdami jablek. „Ale čistecká si lidé dávají samostatně, to je odrůda pořád chuťově nepřekonaná, ale už se dneska moc nepěstuje," dodal zahrádkář.

Zájemci, kteří by chtěli v Bernarticích moštovat, se musí předem telefonicky objednat. Členové místního zahrádkářského svazu zaplatí za přeměnu kilogramu ovoce na mošt korunu padesát, ostatní o korunu více.

Největší moštárna na Písecku, která se nachází v Mirovicích, činnost letos nezahájila. Nevyplatila se by to vzhledem k počtu zaměstnanců.