Jednoho říjnového dne  za mnou do kabinetu přišla žákyně 4. ročníku OP4 Andrea Hubalová s nápadem uspořádat v návaznosti na již pět let probíhající projekt na naší škole – Dobrovolné dárcovství krve –  akci s názvem Daruj kostní dřeň a staň se hrdinou.

Protože  to pokládám za velmi dobrý nápad a protože tomu věnovala Andrejka už hodně volného času, měla by o této akci vědět i veřejnost.

Jak tě napadlo uspořádat tuto akci?
Na tuto myšlenku mě přivedla moje mamka. Pracuje na Transplantační jednotce kostní dřeně v Motole. Slyšela jsem od ní spoustu smutných příběhů. Tyto příběhy mě dojaly a chtěla jsem pomoci. Napadlo mě, že bych mohla sama darovat kostní dřeň. Přišlo mi to ale málo. Proto chci oslovit co nejvíce lidí, aby byla větší šance najít vhodného dárce pro nemocné lidi.

Co vše jsi pro to musela udělat?
Domluvila jsem si schůzku s paní doktorkou Renatou Formánkovou, která  pracuje na Klinice dětské hematologie a onkologie v nemocnici v Motole. Ráda si na mě udělala čas a během několika hodin mi vysvětlila vše. Od zapsání do registru po darování dřeně a následné léčení pacientů. Dále jsem  vyrobila  propagační letáčky, se kterými mi  pomohl můj kamarád Tomáš Lyga.

Necháš se sama zapsat do Registru dárců?
Ano, samozřejmě. Myslím, že darovaní čehokoliv, čeho má zdravý člověk dost, je moc důležité. Proto jsem také začala darovat krev a uvažuji i o darování krevní plasmy. Moc se těším a doufám, že budu moci jednou darovat život tím, že se stanu vhodným dárcem kostní dřeně.

Co člověk musí splňovat, aby mohl darovat kostní dřeň?
Jsou tři základní podmínky:  věk   osmnáct až třicet pět let, váha vyšší než padesát kilogramů a dobrý zdravotní stav. Třetí podmínka by se měla konzultovat individuálně nejlépe s odborníky, kteří pracují přímo v registru.

Kde a jak budeš dělat nábor dárců?
Nejprve začnu v naší třídě OP4, později chci oslovit i ostatní studenty naší školy, dále bych byla moc ráda, kdyby se projekt ujal i na ostatních středních školách v Písku. Také propaguji svou akci na internetových stránkách, lidé ji mohou najít na adrese: www.facebook.com/
nebudsrab.

Co vzkážeš  na závěr čtenářům Píseckého deníku?
Chtěla bych všem lidem popřát šťastné a veselé Vánoce, do nového roku štěstí a především zdraví. Byla bych ráda, kdyby se lidé nad mým projektem zamysleli, jelikož je to příležitost, jak pomoci někomu jinému, pro koho není zdraví samozřejmostí a darovat mu tak největší dárek – šanci žít dál.
K přání Andejky Hubalové se velmi ráda připojuji a moc jí  děkuji  za aktivitu, která není úplně samozřejmá.

Napsala: Marcela Zájedová, učitelka SOŠ  a SOU Písek