VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdůležitější je pro parcelu dobrá adresa

Písecko /TÉMA/ –  Chtějí stavět a vybrali si Bernartice. Šestadvacetiletý David Haškovec se svou přítelkyní se rozhodli pro koupi parcely v lokalitě Posvátný.

23.3.2013
SDÍLEJ:

Ceny parcel na Písecku.Foto:

„Hlavní pro nás bylo, že je v obci škola, školka, lékaři i obchody," zmínil důvod, proč zvítězil pozemek v Bernarticích.

Cena parcely 400 korun za metr čtvereční se mu zdá být adekvátní. „Vím, že například v Sepekově prodávají parcely o stovku dráž," doplnil.

Ještě v loňském roce přitom byly ceny parcel v Sepekově U Borku výrazně vyšší než dnes. Městys je nabízel za 700 korun, ale za více než dva roky o ně zájem nikdo neprojevil. „Od doby, co šla cena parcel dolů, evidujeme už několik žádostí," konstatoval starosta Sepekova Josef Himl.

Ceny parcel se pochopitelně řídí především místem. „Čím dál jdeme od města, tím je cena nižší. Jakmile musíte dojíždět, cena parcel se zásadně snižuje," uvedl realitní makléř a jednatel společnosti Reality Grégr David Vostarek. Ceny v obcích, jako jsou Čížová, Topělec či Semice, se pohybují kolem tisíce korun za metr. „Jak jdeme o několik kilometrů dál, třeba do Putimi nebo Kestřan, ceny jdou na polovinu. A to musí být zasíťované, jinak ještě níž," dodal David Vostarek s tím, že jsou tři hlavní parametry určující zájem o parcely a jejich cenu, a to "místo, místo a místo".

Parcely U Hřebčince byly nejdražší v historii Písku

Jak se vyvíjejí ceny parcel v Písku? Která lokalita je považovaná za nejlukrativnější? Nejen o tom jsme si povídali s jednatelem písecké společnosti Reality Grégr Davidem Vostarkem (40), který je také členem dozorčí rady Asociace realitních kanceláří České republiky.

Jak se vyvíjejí ceny parcel a zájem o ně za posledních patnáct let?
V dobách, kdy jsme začínali, tedy v roce 1997, byly v Písku dvě zásadní zasíťované lokality, a to na Hradišti V Oudolí a Putimská Vysoká. Lokalita V Oudolí byla prvním developerským počinem města Písku, které tady nakoupilo pozemky, zasíťovalo a prodávalo. Do té doby se prodávaly pouze parcely v prolukách.

Počátkem devadesátých let nabízelo město pozemky za 200 korun za metr čtvereční, v roce 1993 cena vystoupala na 400 korun za metr čtvereční a za tuto cenu se prodala většina parcel na Hradišti. Cena se pak dál navyšovala, pozemky byly tak žádané, že se musely prodávat formou dražby. S narůstajícím počtem zájemců rostly pochopitelně i ceny parcel a koncem devadesátých let už se pohybovaly kolem 800 korun.

Až do příchodu krize v roce 2008 cena stále stoupala. Hodnota zasíťovaného pozemku se vyšplhala až na 1500 korun za metr čtvereční. Krize s sebou přinesla snížený zájem o koupi parcel a tím pádem i snižování kupní ceny. Například v lokalitě Sv. Václav klesly ceny k 1250 korunám za metr.

Udržely si některé lokality cenu i v této době?
Některé pozemky ano. Jedinečnou hodnotu měly pozemky v zastavěném území, kde kupující vidí, co vedle něj je, jaké má sousedy, což je zásadní informace. Dobrá adresa musí mít hotovou infrastrukturu, výbornou dopravní dostupnost a dochodnou vzdálenost do centra, pak si cenu udrží.

Která lokalita je v Písku považována za nejlukrativnější?
Zásadní byla lokalita U Hřebčince. Splňuje všechny parametry dobré adresy. Cena se tam vyšplhala úplně nejvýš v historii Písku, a to v roce 2007 na dva tisíce korun za metr čtvereční. I přes to jsme během jednoho roku prodali všechny parcely, které jsme tam měli. Dodnes se nám vrací zájemci s tím, že by měli zájem i za tuto cenu tam parcelu koupit, pokud by se nějaká objevila. Dá se tedy říct, že lokalita U Hřebčince se určitě řadí k těm nejlukrativnějším v Písku.

Ve kterých lokalitách jsou v současné době pozemky k mání?
U Sv. Václava je pořád poměrně velká část pozemků, které nejsou prodané. Momentálně nabízí v Písku asi největší možnost stavět. Na Putimské Vysoké jsou pozemky prodané, stejně tak U Hřebčince, V Oudolí téměř také.

Parcel ubývá, ale lidí, kteří chtějí stavět, určitě ne. Má se ještě Písek kam rozrůstat?
Určitě ano. Rozvojových ploch je v Písku hodně. Určitě se může rozrůstat u Sv. Václava, zčásti na Hradišti, Putimská Vysoká by se dala rozvíjet směrem k Hradišti.  V současné době nám ale moc nepomáhá územní plán, ale ten se bude měnit, a je to jen o vůli města.

Jak moc ceny klesají, když opustíme Písek? O jaké obce je největší zájem?
My evidujeme největší zájem o Semice, Flekačky, Smrkovice a Topělec. Ceny pozemků jsou tam v současné době minimálně na tisícikoruně. Pochopitelně záleží, zda jsou zasíťované. Čím budeme dál od Písku – například Putim či Kestřany – cena se snižuje zhruba na polovinu.

Společnost Reality Grégr se pohybuje v nemovitostech na Písecku od roku 1997. V rámci prodeje se zabývá i prodejem pozemků a parcel, a to jak zprostředkováním, tak i developerskou činností. Společnost je členem asociace realitních kanceláří ČR.

Dobev: Obec parcely neprodává

„Nemáme v současné době k dispozici žádné parcely, které bychom zájemcům mohli nabídnout ke stavbě rodinných domů," uvedla   Jaroslava Strnadová, starostka obce Dobev. Přímo v obci a připojených osadách  však vhodné stavební parcely jsou
k mání. Hodně se staví  v samotné Dobevi a zejména v Oldřichově, určitě k tomu přispívá i skutečnost, že je odtud blízko do Písku. Nezainvestované pozemky stojí kolem 350 korun za metr čtvereční, u zainvestovaných  parcel zaplatí zájemce 800 korun a více.

Albrechtice nad Vlt.: Parcely budou

Albrechtice nad Vltavou v současné době nemohou nabídnout ani jednu parcelu, ale to se má brzy změnit. Do konce června má být hotových zhruba dvacet zasíťovaných parcel v lokalitě vedle čerpací stanice naproti budově základní školy. Albrechtice nad Vltavou chtějí parcely koncipovat jako klasickou vesnickou zástavbu, nikoli jako takzvaná satelitní městečka, kde si sousedé vidí do oken. Měly by mít rozlohu osm set až tisíc dvě stě metrů čtverečních. Kolik budou parcely stát, zatím obec neurčila.

Kovářov: Cena musí být rozumná

V lokalitě Planiny obec Kovářov vybuduje dvacet parcel. Jak říká starosta Pavel Hroch, jejich příprava je v počátečním stádiu. Obec má pozemky od závěru loňského roku vykoupené a nyní je čeká základní technická vybavenost (ZTV). E.ON bude muset v lokalitě přeložit vysoké napětí do země. Cenu parcel kovářovští zastupitelé ještě neřešili, ale starosta Pavel Hroch by byl rád, kdyby nepřesáhla 350 korun za metr čtvereční. „Cena musí být rozumná, byť obec bude na ZTV tratit," je přesvědčený starosta a naráží tím na náklady, které je nutné do zasíťování vložit. Ty jsou totiž mnohem větší. Podle Pavla Hrocha se zřejmě letos nepodaří, aby zájemcům mohli stavební parcely nabízet. Příští rok to ale bude už jistě. 

Borovany: Nejlevnější pozemky

Za pouhých sto korun za metr čtvereční nabízela od roku 2009 obec Borovany pozemky pro výstavbu rodinných domů. Nyní je všech sedm parcel prodaných.  „Nastavili jsme nižší cenu, protože v lokalitě ještě tehdy nebyly hotové všechny sítě," vysvětlila starostka Ivana Dolejšková s tím, že se přesto cena tehdy někomu  zdála vysoká. „Poslední parcelu jsme prodali loni, a to za 200 korun za metr čtvereční, protože všechny sítě byly dokončené," doplňuje starostka. Jediné, co si lidé musí na pozemcích, které mají kolem tisíce metrů čtverečních, vybudovat, je vrt. „V obci nemáme vodovod," připomíná starostka. Podle ní bylo při přípravě stavebních parcel velkou výhodou, že pozemek, kterým bylo dříve pole, byl obecní. 

Orlík nad Vlt.: Hlavně pro rekreanty

Orlík nad Vltavou prodal v poslední době čtyři parcely za cenu dvě stě korun za metr čtvereční. Žádné volné parcely obci nezbyly. „Máme v plánu buď ještě letos, nebo příští rok připravit pět až sedm nových parcel. Jedna už je dokonce vytýčená," řekl starosta Orlíku nad Vltavou Jiří Štrajt. Prodané parcely jsou nezasíťované, ale sítě mají v dosahu, neměl by tedy být problém je přivést. Ani jednu z parcel nekoupil místní člověk. „Ti o to nemají moc zájem. Jsou to vesměs lidé odjinud, kteří tady chtějí mít rekreační objekt," doplnil starosta.

Mirotice: Musí vykoupit pozemky

Mirotice volné stavební parcely nenabízí. Mají vytipovanou lokalitu, kde by mohly nové parcely vzniknout, ale musely by vykoupit pozemky od soukromníků. Jedná se o lokalitu na jižní straně Mirotic Za Truhlárnou.

Kestřany: Hodně soukromých majitelů

Obec momentálně nenabízí žádné stavební parcely a ani jejich zasíťování nechystá. „Máme tady dostatek parcel patřících soukromým majitelům, takže to není třeba. Nakoupit nezasíťované pozemky za pět set korun bylo pro obec neakceptovatelné. Kdybychom je museli ještě zasíťovat, stály by pak třeba osm set korun, což je na Kestřany hodně," konstatoval starosta obce Lubomír Málek.

Čížová: Šance je ještě pro tři zájemce

Čížová může nabídnout ještě tři zasíťované parcely, jejichž cena se pohybuje od 790 do 890 korun za metr čtvereční. Ostatní jsou již prodané. Obec věnuje přípravě pozemků pro výstavbu rodinných domů dlouhodobě značnou pozornost. Zájem je však velký. „Postavit  si domek v naší obci chtějí nejen místní, ale i lidé odjinud. Je to tak půl na půl. Určitě k tomu přispívá poloha Čížové, ale i podmínky, které obec pro bydlení vytváří," konstatoval starosta Tomáš Korejs.  Obec má nyní k dispozici kromě zmíněných parcel jen tzv. zbytkové pozemky, které si lidé kupují, aby si rozšířili zahrádku nebo zarovnali svůj pozemek.  Pozemky vhodné pro stavbu rodinných domů nabízejí nejčastěji prostřednictvím realitních kanceláří soukromí vlastníci. Velký zájem je zejména o parcely v Topělci.

Čimelice: Územní plán s tím počítá

Zasíťování parcel v lokalitě za nádražím je pro Čimelické jednou z letošních priorit. Momentálně totiž obec nenabízí žádná místa vhodná pro stavění. V Čimelicích by mělo vzniknout třináct nových parcel. Obec pracuje na novém územním plánu, který s parcelami počítá. Až bude hotový, může obec začít zasíťovávat.

Mirovice: Čekají na územní plán

Všechny pozemky skoupili počátkem devadesátých let soukromí vlastníci. V současné době nemohou Mirovice nabídnout žádnou parcelu ke stavění. „Letos chceme dodělat nový územní plán, který počítá s novými parcelami," konstatoval starosta města Zdeněk Bárta.

Sepekov: Městys cenu parcel snížil

Kdo si počkal, ušetří.  Zájemci, kteří si chtějí postavit dům U Borku v Sepekově, za metr čtvereční nově zaplatí méně. Už to není sedm set korun, ale 490. Zastupitelé na lednovém zasedání odsouhlasili snížení ceny. Rozhodli se pro ni kvůli tomu, že se Sepekovu už více než dva roky nepodařilo prodat ani jednu parcelu. „Parcely jsou za tuhle cenu neprodejné," argumentoval například zastupitel Ladislav Bolek. Snížení ceny, jak se zdá, má úspěch. Sepekovu už dorazilo několik žádostí o koupi parcely. U Borku, který se nachází blízko lesa, městys zatím prodal šest parcel ze šestnácti.  

Autor: Redakce

23.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 8 000 Kč Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ/KA SÁČKŮ DO VYSAVAČE - VÝHRADNĚ PRO OZP ! - PRODEJNA OD LUNA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo je vyhrazené pro OZP!, Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, Pracovní doba: zkrácený úvazek 4 hod./den - 2 směny (prodejní doba 9:00-18:00 hod.) , Požadujeme: praxi v prodeji výhodou, nutná znalost práce na PC, První kontakt na tel. - domluvit si schůzku.. Pracoviště: Svěráková s.r.o. - provozovna písek (od luna), Velké náměstí, č.p. 175, 397 01 Písek 1. Informace: Marie Svěráková, +420 603 262 340. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 25 000 Kč Vrchní sestry v oblasti zdravotnictví VRCHNÍ SESTRA DOMÁCÍ PÉČE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání, znalosti, zkušenosti, 1)Všeobecná sestra., 2)Řidičský průkaz "B" - aktivní řidič., , Popis domácí ošetřovatelské služby, Domácí ošetřovatelská služba je určena osobám závislým na cizí pomoci, jejichž zdravotní stav vyžaduje pravidelnou péči z důvodu akutní nebo chronické nemoci nebo pro závažné tělesné, smyslové či mentální poruchy. Zahrnuje také paliativní péči, která je určena osobám v terminálním stadiu. Je poskytována v domácím, pro klienta známém prostředí ve městě Písek a obcích s rozšířenou působností města., , Popis pracovní pozice, 1)Registrovaná zdravotní sestra vykonává plánovanou zdravotní péči ve vlastním sociálním prostředí pacienta dle §5 odstavce (2) písmene g) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách ve znění pozdějších předpisů: ošetřovatelská péče, jejímž účelem je udržení, podpora a navrácení zdraví a uspokojování biologických, psychických a sociálních potřeb změněných nebo vzniklých v souvislosti s poruchou zdravotního stavu jednotlivců nebo v souvislosti s těhotenstvím a porodem, a dále rozvoj, zachování nebo navrácení soběstačnosti; její součástí je péče o nevyléčitelně nemocné, zmírňování jejich utrpení a zajištění klidného umírání a důstojné přirozené smrti. Mezi hlavní ošetřovatelské úkony patří: měření fyziologických funkcí, měření glykémie pomocí glukometru, orientační vyšetření moče, lokální ošetření a převazy kožních defektů, prevence vzniku kožních defektů, ošetření stomií, odběry biologického materiálu, aplikace léčebné terapie, péče o permanentní katétry, výměna permanentních katétrů u žen, rehabilitační ošetřování, dohled na pitný a dietní režim, léčebná hygiena v rámci komplexní péče o pacienta a ošetření kožních defektů., 2)Registrovaná zdravotní sestra provádí záznamy do zdravotnické dokumentace pacienta dle §53 odstavce (2) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách ve znění pozdějších předpisů., 3)Registrovaná zdravotní sestra řídí a pro přesun mezi pacienty využívá služební osobní automobil., , Pracovní doba zaměstnance a místo výkonu práce:, 1)Zaměstnanec vykonává práci v rovnoměrně rozvržené pracovní době v době od 7:30 do 16:00 od pondělí do pátku., 2) Místem výkonu práce je území město Písek a obce ORP Písek., , Schopnosti a dovednosti:, 1)Předpoklady pro práci s lidmi, dobré komunikační dovednosti,, 2)schopnost samostatné i týmové práce, vedení týmu, 3)spolehlivost, zodpovědnost,, 4)fyzická zdatnost výhodou, 5)schopnost komunikace se zdravotními pojišťovnami, vykazování zdravotní péče zdravotním pojišťovnám (odbornost 925)- znalost v této problematice výhodou, 6)schopnost komunikace+ spolupráce s praktickými lékaři, 7)praxe v oboru nutná, , Postup výběrového řízení, 1)Zašlete osobní životopis spolu s motivačním dopisem na email personální pracovnice Mgr. Hany Zemanové: zastupce@pisek.charita.cz. Pracovnice se s Vámi dohodne na dalším postupu výběrového řízení., , Zaměstnanecké výhody: , 1)Dovolená na zotavenou 20 dní ročně. , 2)Zdravotní volno 5 dní ročně (zdravotní volno čerpá zaměstnanec v případě, že mu není dobře nebo potřebuje vyležet začínající onemocnění, aniž by musel nastoupit na pracovní neschopnost. Zdravotní volno může zaměstnanec čerpat též ve prospěch nezaopatřeného dítěte, o které pečuje, aniž by musel nastoupit na ošetřovné., 3)Příjemné pracovní prostředí, dobré vztahy na pracovišti.. Pracoviště: Oblastní charita písek, Bakaláře, č.p. 43, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Zemanová, +420 731 598 968. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 45 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: převážně Jihočeský kraj i celá ČR, , Náplň práce: obsluha strojů na pokládku krajnic a čištění příkopů, , Požadujeme: ŘP skup. B; výhodou ŘP C, E, strojní průkaz , Nabízíme: nadstandartní mzdové podmínky (úkolová mzda); doprava na pracoviště zajištěna, , První kontakt na tel. 724 601 292 - Václav Hejdánek nebo e-mail: krajniceprofi@gmail.com. Pracoviště: Krajnice s.r.o., Za Pazdernou, č.p. 2141, 397 01 Písek 1. Informace: Václav Hejdánek, +420 724 601 292. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 000 Kč Ošetřovatelé a pracovníci v sociálních službách v oblasti ambulantních a terénních služeb a domácí péče PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - OSOBNÍ ASISTENT. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o výkon práce v sociálních službách - osobní asistent. , Řidičský průkaz "B" podmínkou, aktivní řidič., Požadujeme: empatii, časovou flexibilitu, vzhledem k občasným službám i o víkendu (příplatky). Vzhledem k charakteru práce je pracovní pozice vhodnější pro muže., Kurz pro pracovníky v sociálních službách výhodou, případné doplnění zajistíme. , Možnost prodloužení PP., Nabízíme: 5 týdnů dovolená, příspěvek na stravování,zajištění doplnění kvalifikace, První kontakt: Bc. Lenka Pekárková DiS nebo Mgr.Alena Lípová tel. 382 21 39 74 pouze mezi 8:00 - 9:00 v pracovní dny nebo emailové adresy: pekarkoval@pspisek.cz nebo lipova@pspisek.cz. Pracoviště: Městské středisko sociálních služeb, nábřeží 1. máje, č.p. 2142, 397 01 Písek 1. Informace: Lenka Pekárková, +420 382 213 974.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči dostali nový automobil Ford Tranzit a sál.
6

V Klukách mají nový sál

Šesté Putimské setkání harmonikářů.

Šesté Putimské setkání harmonikářů

Zakladatel Šupiny odešel

Jižní Čechy – V pátek 12. října v České Lípě ve věku 68 let odešel František Zborník, autor, režisér a herec, osobnost amatérského divadla, který v roce 1974 založil ve Vodňanech soubor Šupina.

Rybářská škola ve Vodňanech má nové výukové jezírko

Vodňany – Ve středu 24. října začnou ve Střední rybářské škole a Vyšší odborné škole vodního hospodářství a ekologie Vodňany sloužit nové objekty pro výuku.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Připravujeme tipy na volné chvíle.

Štrúdly mají skvělou sezónu, pomohly i malé firmě.

Českobudějovicko – Úroda jablek provoněla domácnosti oblíbenou dobrotou.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT