"Já to jako problém nevidím. Je fakt, že nejsem z Kovářova, bydlím ve Březí. Tam je to obecně klidnější. Pořád si myslím, že je to daleko více o sousedských vztazích než o tom, jestli je vydaná vyhláška, nebo ne," vysvětlil radní Martin Hadrbolec.

„Jestliže spolu sousedi nevychází, tak jeden klidně v šest hodin ráno vezme cirkulárku a jde řezat," dodal Martin Hadrbolec.

Strážník Pavel Škoch vycházel z názoru lidí. „Dost z nich si na hluk  stěžovalo, chtějí mít v neděli klid. Vím, že některé vesnice takovouto vyhlášku mají. Ptal jsem se na to na legislativním odboru ministerstva vnitra a možné to je," vysvětlil strážník Pavel Škoch.

Vyhlášku nepovažuje za nutnou ani starosta Pavel Hroch. „V dnešní uspěchané době jsou lidé, kteří musí za prací dojíždět. Jezdí na montáže a vrací se v pátek odpoledne, rodinu tak musí zabezpečit na celý týden a některé práce musí udělat i v neděli," argumentoval starosta Pavel Hroch, podle kterého respekt z nedělního dopoledne existuje, odpoledne už občas „někde něco zavrčí".

Podobně hovoří i zastupitel Petr Bílý. „Myslím si, že takováto vyhláška není třeba," uvedl Petr Bílý.

Tuto vyhlášku mají třeba ve Zbelítově, a to už od roku 1995. „Je to dobrá věc. Funguje to, lidé vyhlášku dodržují, i když někdy ji  poruší chalupáři. Myslím si, že si lidé zaslouží o nedělích a svátcích klid,"  konstatovala zbelítovská starostka Markéta Honzíková.

Strážník Pavel Škoch je velmi rád za to, že má obec Kovářov vydaný tržní řád, který zakazuje podomní a pochůzkový prodej. „Prodejci nabízející levné tarify či energie si mapují, kde tyto vyhlášky mají, a vědí, že jsou za to postihy. Funguje to, u nás se ukáží výjimečně," dodal strážník kovářovské obecní policie.

Vydávaní vyhlášek je v kompetenci zastupitelů. Za porušení jejího nařízení následuje pokuta.