„Druhá etapa vodovodu z Římova je ve hvězdách a my nemůžeme čekat, kdy to bude. Sice slibují, že stavba bude plynule navazovat na první etapu, ale může to být také za pět nebo klidně za osm let," podotkl starosta Mirovic Zdeněk Bárta.

Vodovod staví na severu Písecka Jihočeský vodárenský svaz (JVS). Do dubna by měla být hotová první etapa, která napojí Mirotice. Pak bude muset vodárenský svaz sehnat peníze na druhou etapu, která má napojit Čimelice a Mirovice. Náklady na vybudování nového dvanáctikilometrového řadu a vodojemu jsou kolem osmdesáti milionů korun. „Tady nás opět čekají složitá jednání po úřadech, neboť podle našich pravidel musí být součástí financování těchto nenávratných investic spoluúčast státu, kraje či evropských institucí," uvedl ředitel JVS Antonín Princ.

Mirovičtí podali žádost o dotaci na vodovod a čistírnu odpadních vod na ministerstvo zemědělství a zpracovávají projektovou dokumentaci. Pokud se podaří sehnat peníze, mohlo by se na vodovodu začít pracovat ještě letos. „Jednalo by se o nové vybavení vodárny, opravení vrtů plus bychom vyměnili přivaděče za větší průměr. Pokud se toto povede, v další fázi by měla následovat oprava čistírny," vyjmenoval starosta Mirovic.

Náklady na akci se pohybují kolem čtrnácti patnácti milionů korun s tím, že by město mohlo získat až osmdesátiprocentní dotaci. „Bez ní by to nešlo, sami bychom na takovou sumu nedosáhli," konstatoval Zdeněk Bárta.

Problém v Mirovicích není ani tak s kvalitou či nedostatkem vody, jako s tím, když přijde velká voda. To se pak zatopí zdroje a voda se může stát nepitnou. V loňském roce byli Mirovičtí téměř tři týdny bez pitné vody a museli pro ni chodit do cisteren.

Až se do Mirovic přivede vodovod z Římova, chystá se město tak jako tak připojit.