Milevské městské muzeum chystá na sobotu 27. července akci Flétna a meč, která začne úderem 21. hodiny na druhém nádvoří premonstrátského kláštera. Nejen o ní, ale i o ohlasech návštěvníků na nové expozice jsme hovořili s ředitelem Vladimírem Šindelářem.
V nových prostorách na druhém nádvoří máte za sebou měsíc a půl. Jaké jsou ohlasy návštěvníků?
Ohlasy na nové expozice Milevského muzea jsou zatím velmi dobré, o čemž svědčí i zápisy v návštěvnické knize muzea. Dům je nově opravený, ve vitrínách je k vidění řada zajímavých věcí a mnoho z nich dosud nikdy nebylo vystaveno. Děti si v suterénu budovy s potěšením hrají na pískovišti na malé archeology nebo prohlížejí loutkový salonek, zatímco dospělí okukují sál zbraní, babiččinu světničku, věžní hodiny nebo litografický soubor s vyobrazením dámské módy z poloviny 19. století. Do muzejní prodejny jsme zakoupili i chladicí box, takže můžeme návštěvníkům nabídnout chlazené nápoje, což v horkých letních dnech jistě přijde vhod.
Objevily se nějaké komplikace?
Menší problémy máme pouze s elektroinstalací v suterénu muzea, kde se během dešťů projevuje nadměrná vlhkost a občas nám nečekaně vypadne i elektrický proud. Zatím marně hledáme důvod tohoto stavu, abychom to mohli opravit.
Někteří lidé se obávali, že přesunutí muzea z prvního na druhé nádvoří bude znamenat úbytek lidí, kteří do muzea zavítají. Argumentovali slovy, že druhé nádvoří není tak na očích jako to první. Jak jste tedy na tom s návštěvností?
Dosud je ještě brzy na nějaké seriózní analýzy počtu návštěvníků nového muzea, ale návštěvnost je zatím asi o jednu třetinu nižší než v původní budově a v minulých letech. Četl jsem nedávno ve vašem listu hlubokomyslnou úvahu o tom, že návštěvnost Milevského muzea je závislá na managmentu a obchodních aktivitách muzea. To je sice zčásti pravda, ale umístění podniku přesto hraje nemalou roli a třeba obchod v Praze na Václaváku bude mít jistě vyšší návštěvnost než stejný obchod někde v Karáskově ulici v Nuslích. To je prostě fakt.
Na sobotu 27. července připravujete akci s názvem Flétna a meč. Co nabídne?
Na sobotní večer chystáme obnovení našich historicko-šermířských pořadů, které jsme kdysi provozovali v prostoru zdejší rajské zahrady. Tento pořad také uvádíme na některých jihočeských zámcích. Jedná se o komponované pásmo, na němž se podílí jednak milevský šermířsko-taneční soubor Collegium 1570, a dále písecký flétnový soubor Fautores flautae. Návštěvníci uvidí ukázky dobového renesančního šermu různých evropských zemí či renesančních tanců z Německa, Itálie a Francie a také malou módní přehlídku oděvů z konce 16. století. To všechno spolu s ukázkami dobové hudby slibuje pěkný večer, pokud nám ovšem bude aspoň trochu přát počasí. Hodinu začátku jsme trochu netradičně posunuli až na 21 hodin, ale chceme vystoupení provést při umělém osvětlení a v létě se stmívá dost dlouho. Lidé, kteří si zakoupí vstupenku na toto představení, mohou před jeho začátkem absolvovat i prohlídku muzea – to je v ceně vstupenky. Tuto akci bychom pak rádi zopakovali v srpnu.
ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůNávštěvnost je asi o třetinu nižší než v původní budově, říká ředitel
Milevsko - Na hodnocení počtu lidí, kteří zavítali do nově otevřeného muzea, je podle Vladimíra Šindeláře brzy.
Milevské muzeum.
|
Foto: Deník/Klára Černá