„V současné době město neuvažuje o pojmenování ulic, náměstí či jiných objektů po zemřelém Václavu Havlovi,” informoval mluvčí Městského úřadu Písek Roman Ondřich.

Podívejte se do fotogalerie na dosud nepublikované fotografie Václava Havla z jeho návštěv na Písecku!

Pátečního pohřbu Havla, který se koná v Praze, se nikdo z představitelů města oficiálně nezúčastní. „Dagmar Havlové jsme ale zaslali oficiální kondolence za město,” dodal Ondřich.

O tom, že by se milevské náměstí jmenovalo po zesnulém prezidentovi, zatím vedení tamní radnice nepřemýšlí. „Určitě bych se tomu nebránil, ale takový návrh tu zatím nezazněl. Rozhodně to ale nevylučuji,” řekl místostarosta Martin Třeštík.

Podle něj někteří lidé z radnice na pohřeb pojedou, ale oficiální delegaci Milevsko do Prahy neposílá.

Kvůli státnímu smutku a pohřbu exprezidenta Václava Havla mění v Písku svůj program církevní obřady. Zádušní mše svatá za prezidenta Václava Havla se uskuteční v kostele Povýšení svatého Kříže na Velkém náměstí v Písku zítra od 18 hodin. Římskokatolická církev srdečně zve lidi, aby přišli společně uctít jeho památku.

V kostele Nejsvětější Trojice se na Štědrý večer ve 21 hodin uskuteční II. písecká mše vánoční, také při ní lidé vzpomenou na Václava Havla. „Uctíme jeho památku sedmi minutami ticha. Každý, kdo chce, může přinést svíčku a rozsvítit ji společně s námi,” uvedl farář Církve československé husitské v Písku Filip Štojdl, který bude mši celebrovat.

Bývalý prezident navštívil Písek několikrát. Vzpomínky na jeho návštěvy jsou pro lidi, kteří se s ním setkali, stále živé. Na návštěvu v roce 1996 vzpomíná Luboš Lála, bývalý majitel City hotelu, ve kterém bývalý prezident spal.

„Byl to skromný, příjemný a bezproblémový člověk. K jídlu si pan prezident nepřál nic mimořádného, dal si smažený sýr s hranolky a tatarskou omáčkou, malé pivo a na závěr pak ještě becherovku a lehkou cigaretu. Ráno se pak v salonku hotelu konala snídaně a beseda pana prezidenta asi s patnácti studenty píseckého gymnázia. K jídlu se podávala káva, čaj a většinou sladké pečivo, včetně bábovky. Brzy ráno chtěl jeden člověk z doprovodu prezidenta Havla sehnat alespoň patery noviny, kde se poprvé objevila zpráva o jeho vztahu s Dagmar Veškrnovou,” vzpomínal Luboš Lála.