VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nalezené peníze jdou na účet města

Písek /ZTRÁTY A NÁLEZY/ – Klíče, brýle, peněženky, ale také peněžní hotovost se objevují mezi nalezenými věcmi, odevzdanými Městskému úřadu (MÚ) v Písku.

21.1.2015
SDÍLEJ:

Ztráty a nálezy. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Adam Hudec

Pokud se o ně nikdo nepřihlásí, město je odpovídajícím způsobem zlikviduje. „O penězích to neplatí, ve skartovačce rozhodně nekončí. Pokud se o peníze nikdo do tří let nepřihlásí, je částka převedena na účet města," uvedla Petra Tauschová z odboru vnitřních věcí MÚ Písek.

Zatímco v roce 2013 bylo v evidenci 183 nálezů, loni jich bylo odevzdáno 206, z toho 60 bylo zvířat. Skladovací prostory dosud stačí, lidé většinou ztrácejí drobnější předměty, výjimkou nejsou ani hodinky a řetízky z drahých kovů. Z větších nálezů jsou to hlavně kola. „Situaci však může komplikovat skutečnost, že podle nového Občanského zákoníku město musí nálezy ukládat tři roky, předtím to bylo šest měsíců," upozornila Petra Tauschová.

Do tří pracovních dnů musí být oznámení o nálezu na úřední desce, kde zůstává třicet dnů. „Je dobře, že se seznamy nalezených věcí zveřejňují. Díky tomu jsem objevila památeční zlatý řetízek," pochvaluje si dvaapadesátiletá Hana Vojtíšková.

Nalezené předměty přinášejí na ztráty a nálezy občané, spíše je však odevzdají městské policii a od strážníků se dostanou na městský úřad. Občanský zákoník ukládá obcím postarat se také o nalezená zvířata. Než se přihlásí majitelé, jsou psi umístěni do útulku ve Strakonicích a kočky do zařízení Sirius v Záhoří. V žádném případě však město nepřevezme například nebezpečné a zdraví škodlivé věci, vraky aut, potraviny a krmiva podléhající rychlé zkáze. 

  Nálezy v Písku
Rok 2013 - 183
Rok 2014 - 206
z toho zvířat - 60 

Protivín momentálně skladuje pouze klíče

Protivín – Za poslední dva roky lidé moc ztracených a nalezených věcí v Protivíně neodevzdali. „Rozhodně nemáme problém s tím, že bychom to neměli kde skladovat. V současné době tam máme jen klíče a na ty stačí krabice," konstatovala vedoucí správního odboru Štefana Komrsková.

Asi největším nálezem bylo zatím jízdní kolo. „Žádné vyloženě kuriozity si nevybavuji," podotkla Štefana Komrsková s tím, že na ztráty a nálezy mají v Protivíně vyhrazenou místnost pro všechny případy.

I přesto, že v Protivíně problémy s uskladněním věcí nemají, považuje vedoucí odboru nyní nařízené tři roky pro ponechání věcí za dlouhé. Dřívější lhůta šesti měsíců byla vhodnější.

Informaci o převzatých nálezech zveřejňuje městský úřad vždy aktuálně na úřední desce a v elektronické podobě na internetových stránkách města Protivín.

Na dvoře úřadu čekala motorka na majitele

Čimelice – Kuriózní nález opatrují také v areálu obecního úřadu v Čimelicích. „Dneska už poněkolikáté čekám na majitele motorky, kterou máme tady na dvoře," konstatoval včera ráno starosta Vladimír Bouček.

Motorku, která stála beze změny na parkovišti před nákupním střediskem mezi vánočními svátky několik dní, si všímali místní lidé, ale neunikla pozornosti ani čimelickým policistům. „Stalo se, že jednoho dne našli motorku povalenou na zemi, tak ji naložili a převezli sem na dvůr," doplnil Vladimír Bouček. Majitel mezitím motorku hledal a obrátil se na policii. Včera odpoledne si ji vyzvedl a ukázalo se, že má poškozenou pojistku proti krádeži. 

Jako nález se nepřijímají věci:

- u kterých je na první pohled zřejmé, komu patří
- které pocházejí z trestné činnosti
- silně znečištěné, poškozené, nefunkční, zapáchající, vlhké a plesnivé, například oděvy, obuv, prádlo, deky, přikrývky a další.
- nepatrné hodnoty
- potraviny
- zbraně, střelivo, výbušniny
- nebezpečný odpad
- vraky
- nefunkční s poškozeným či zcela chybějícím vnitřním mechanismem, tudíž nepoužitelné

Autor: Libuše Kolářová, Lucie Kotrbová

21.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zásahy hasičů v úterý 16. ledna. Dopravní nehoda osobního vozidla u Chvalšin.
22

Jedenáct nehod za šest hodin

TCS Louisiana Písek zabodovala na mistrovství světa.
8

TCS Louisiana Písek zabodovala na mistrovství světa

Narodili se

Písecko - V písecké porodnici se v uplynulých dnech narodili:

V Čížové u špejcharu někdo poškrábal černé BMW

Čížová - Škodu předběžně odhadnutou na deset tisíc korun způsobil zatím nezjištěný vandal, který někdy v době od sobotního večera do pondělního dopoledne poškodil lak u osobního automobilu značky BMW 320 černé barvy.

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli:

Ministerstvo chystá prezentaci kvůli dálnici D4 v úseku Příbram - Písek

Jižní Čechy - Realizace prvního dálničního PPP projektu v České republice na dálnici D4 se přibližuje. Ministerstvo dopravy před vyhlášením zadávacího řízení uspořádá veřejnou prezentaci, která proběhne 12. února v prostorách ministerstva.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>