VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na vystoupení dětí se těší příbuzní i veřejnost

Čimelice – Snad každá dívka by si jednou chtěla vyzkoušet, jaké je to být princeznou, a právě v dramatickém kroužku při Základní škole v Čimelicích si už některé takový sen mohly splnit, i když tak trochu na úkor těch, které si zatím zahrály klučičí role princů. Kluci jsou totiž v současné době v kroužku zatím jenom dva, dívek je sedm. Počet členů se ale neustále proměňuje.

30.3.2015
SDÍLEJ:

Dramatický kroužek při ZŠ a MŠ Čimelice.Foto: Deník/Stanislava Koblihová

Dramatický kroužek má ve zdejší škole dlouholetou tradici. „Přišla jsem sem před čtrnácti lety, kdy tady vedla kroužek a pěvecký sbor bývalá kolegyně Radmila Nováková a já s ní začala spolupracovat. Asi devět let už vedu pěvecký sbor, dramatický kroužek a přípravku na dramatický kroužek sama," vysvětlila učitelka hudební výchovy a vedoucí kroužků Marie Filipová. Protože je profesí učitelka hudby na ZUŠ – na housle, učí ještě po školní výuce děti hrát na hudební nástroje – zobcovou flétnu, kytaru a klavír.

Všichni se pak postupně podílejí na společných vystoupeních dramatického kroužku. „Teď je tady asi osm dětí, které jsou schopné hudebně doprovodit divadelní představení. Vybírám vždy nějakou hudební pohádku, aby v ní mohli vystoupit všichni. Někteří chodí zároveň do dramatického kroužku, pěveckého sboru a na hudební nástroje," doplnila Marie Filipová.

Začalo to tím, že kdysi připravovaly s kolegyní na Vánoce pro školní besídku a pro rodiče Pastýřskou hru a pak první pohádku. „Lidé si zvykli, že je poslední školní den před Vánoci v restauraci Na Hvížďalce naše vystoupení. Napřed bylo jen pro rodiče a teď už bývá i pro veřejnost. Chodí na ně kolem 200 lidí," doplnila Marie Filipová. V jejich podání mohli lidé například vidět klasické hudební pohádky, jako třeba Zlatovlásku, Popelku, Hrátky s čertem nebo Čertovu nevěstu.

Představení ale vždy předchází pečlivá příprava. V květnu začíná Marie Filipová za pomoci kolegyně Šárky Maštalířové připravovat scénář, v červnu jsou první čtené zkoušky, o prázdninách se mladí herci učí texty a největší záběr začíná od září. V prosinci už si zkoušejí role v kostýmech a za doprovodu sboru a muzikantů. „Bývá to docela náročné, protože po celý advent vystupujeme se sborem po okolí a sbor se musí ještě naučit písničky do pohádky," upřesnila Marie Filipová.

A jak to mají s kulisami a kostýmy? „Nádherné kulisy nám dělá můj syn a děti mají úžasné maminky, které jim připravují krásné kostýmy," chválila Marie Filipová. Pohádky upravuje vždy tak, aby si v nich zahrálo co nejvíce dětí.

Ta poslední byla O kráse a štěstí a na další Vánoce budou připravovat pohádku Jak se peče štěstí, protože v ní bude také hodně rolí pro ty, kteří si budou chtít zahrát.

Kromě vánočního představení dělají děti radost také obyvatelům seniorského domu v Rakovicích a vystupují při vítání nových občánků.

SCHŮZKY

Počet dětí:
dramatický kroužek 9
přípravka na kroužek 10
pěvecký sbor 25-30
hudební nástroje – 15
Děti se v kroužcích prolínají a jejich počet je proměnlivý.
Všechny kroužky jsou zdarma.
Pravidelné schůzky jsou ve středu po skupinkách od 13.05 hodin až do 15 hodin.

Autor: Stanislava Koblihová

30.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zásahy hasičů v úterý 16. ledna. Dopravní nehoda osobního vozidla u Chvalšin.
22

Jedenáct nehod za šest hodin

TCS Louisiana Písek zabodovala na mistrovství světa.
8

TCS Louisiana Písek zabodovala na mistrovství světa

Narodili se

Písecko - V písecké porodnici se v uplynulých dnech narodili:

V Čížové u špejcharu někdo poškrábal černé BMW

Čížová - Škodu předběžně odhadnutou na deset tisíc korun způsobil zatím nezjištěný vandal, který někdy v době od sobotního večera do pondělního dopoledne poškodil lak u osobního automobilu značky BMW 320 černé barvy.

Už nejsou mezi námi

Písecko - Na Písecku zemřeli:

Ministerstvo chystá prezentaci kvůli dálnici D4 v úseku Příbram - Písek

Jižní Čechy - Realizace prvního dálničního PPP projektu v České republice na dálnici D4 se přibližuje. Ministerstvo dopravy před vyhlášením zadávacího řízení uspořádá veřejnou prezentaci, která proběhne 12. února v prostorách ministerstva.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>