Obec, která má aktuálně 161 obyvatel, je oděná do svátečního. Na vrbě před domkem Makovcích jako by vyrůstala asi stovka barevných vajíček. „Zdobíme zakrslou vrbu, která neměla vyrůst,“ směje se Martin Makovec. Jak strom roste, tak rodina přidává větší množství dekorací. „Je to taková naše tradice,“ dodává manželka Ilona s tím, že vrbu sázeli před deseti lety. „Vajíčka přesně spočítané nemáme, občas nějaké uletí nebo se ztratí, a tak je pravidelně dokupujeme,“ vysvětlila.

Ozdobený strom nechávají měsíc

Vrbu do velikonočního oděvu oblékají členky domácnosti dva týdny před Velikonocemi, aby dělala parádu nějakou dobu. „Necháme ji ozdobenou stejnou dobu i po svátcích. Vypadá to hezky, když strom začíná obrážet dozelena,“ naznačila Ilona Makovcová. Nejvíce zábavy a radosti s přípravami si užije dcera Michaela. „Zdobíme s mamkou napůl, dělíme se. Ohlasy z okolí jsou pozitivní, líbí se to třeba mým učitelkám,“ prozradila Míša, která s maminkou peče také mazance.

Bude pomlázka i pečení

Mezi další členy rodiny patří syn Jan a kocour Tonda. „Každý Makovec má také na poštovní schránce svou makovici,“ přiblížil otec rodiny, proč je jich celkem pět. Kromě vrby mají dekorace v truhlíkách a na vstupní brance, do toho jaro čaruje i na zahradě, kde rozkvétá řada cibulovin. „Připravil jsem si také proutky na pomlázku, ale plést budu až o víkendu, až bude ošklivo,“ sdělil Martin Makovec.

Místní děvčata ozdobila kuřátky i květináče na obecním úřadě. S výzdobou si vyhrála také Martina Loudínová. „Háčkované slepičky dělá moje maminka. Chystám se péct beránka, ale barvit vajíčka už nebudeme, protože děti odrostly,“ zmínila. Podle jejích slov nesmí chybět na sváteční tabuli ani mazance. „Hezkou výzdobu mají i další sousedé. Podívejte se,“ vybízela Martina Loudínová.