„Nechápu, jak někdo může jíst na Vánoce mořskou rybu. Ono vůbec nechápu lidi, kteří podporují zahraniční rybolov místo našeho," vyjádřila v anketě na facebooku Píseckého deníku Margita Pohlová.

Podle rybářů bude letos tradičních vánočních ryb dostatek. „Sezonu musím rozhodně hodnotit pozitivně. Ryb je dostatek, narostly dobře a budeme určitě schopni pokrýt požadavky zákazníků v našem regionu," uvedl ředitel Školního rybářství Protivín Václav Šrámek.

Jeho slova potvrzuje i zootechnik pro ryby Karel Nusl z Blatenské ryby. „Tento rok byl pro nás úspěšný. Oproti předešlým dvěma letům byl lepší. Nedostatek ryb určitě nehrozí," řekl.

Ceny vánočního kapra nepatrně vzrostou, ale půjde pouze o tři až čtyři koruny za kilogram. „Je dražší krmivo i nafta, muselo se to někde projevit," konstatoval Nusl. „Jde o téměř zanedbatelnou položku a k výraznějšímu zdražení určitě nedojde," ujistil Václav Šrámek.

Rybáři  se shodují, že kapr je jednoznačně hlavní vánoční ryba. „V průběhu roku se lidé ptají i na jiné druhy ryb, ale na Vánoce vede kapr. Kromě něj budeme nabízet čerstvé štiky a amury," zmínil Karel Nusl.

Amura bude mít vedle kapra v nabídce i protivínské rybářství. „Vždy je těžké předem odhadnout, kolik se čeho prodá. Přeci jen zákazníci stále upřednostňují hlavně kapra," doplnil ředitel školního rybářství.

Kde koupit rybu?

Školní rybářství Protivín prodává čerstvé ryby na sádkách v Kestřanech a Čejeticích, před Vánoci i u stánku u Racka v Písku a před svou budovou v Protivíně.

Blatenská ryba má obchod na Šarláku v Písku.