VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na první brigádě Chyšečtí zbourají plot, na návsi je čekají i další úpravy

Chyšky /FOTOGALERIE/ - Finální projekt úpravy chyšecké návsi je připravený, teď zbývá se „jen" pustit do práce. O tu se postarají sami obyvatelé, kteří vylepší prostranství u kostela sv. Prokopa a fary. První brigáda je naplánovaná na sobotu 17. května.

28.4.2014
SDÍLEJ:

Chyšečtí si upraví náves. Foto: Deník/Klára Černá

„Termín je závazný. Pokud můžete, šiřte ho mezi lidmi. Opět vyvěsíme letáčky, necháme to vyhlásit. Uvidíme, kolik přijde lidí, ale práce se budou týkat hlavně odstranění plotu a dřevin," řekl v sobotu několika desítkám obyvatel jednatel občanského sdružení Naše Chyšecko Jan Pich.

Právě v sobotu se v Chyškách uskutečnila finální prezentace úpravy chyšecké návsi, kterou navrhli  obyvatelé. Spolu se zahradními architekty z Ateliéru Kontinual si opět prošli místa, která se dočkají úpravy.

„Finální projekt se mi líbí. Je tam spousta prvků, které mě zaujaly. Jsem ráda, že se náves změní, že bude otevřená, stejně tak průzor na kostel," hodnotila  sedmačtyřicetiletá obyvatelka Stanislava Hejnová.

Některé její připomínky a nápady se dostaly do konečného návrhu. Například nová zeleň u kostela či odstranění náletových dřevin. „V rámci možností na brigády určitě budu chodit," řekla Stanislava Hejnová, která aktivitu občanského sdružení Naše Chyšecko, které s nápadem na úpravu návsi přišlo,  vítá. „Je dobře, že se tady něco děje. Musím říci, že jsem zvědavá, jaká bude účast na brigádách. Snad vše dobře dopadne. Doufám, že ano.  Elán, který je teď, snad vydrží," doplnila obyvatelka obce.

Starosta Chyšek Miroslav Maksa má k finálnímu projektu několik výhrad. „Je to tak domluvené, tak budiž," konstatoval starosta Miroslav Maksa, kterému se líbila jiná, konkrétně druhá varianta, která počítala s novou zastávkou a přístřeškem, jehož vchod by byl od májky, která tam je.

Současná zastávka, kterou obyvatelé označují jako nevzhlednou,  se i v sobotu stala předmětem diskuze. Lidé se na jejím odstranění shodli, ale definitivně, jak zdůraznil Miroslav Maksa,  o jejím zbourání budou rozhodovat zastupitelé. Ve vítězném návrhu podle jeho slov náhrada za čekárnu není. Cestující by se tak museli při dešti schovat třeba do vestibulu úřadu.

V projektu je zakreslen i přechod. „Ten tam ale nebude. Písecká dopravka ho nepovolí," upozornil starosta, který se kvůli navrženému přechodu obával možných rozepří mezi obyvateli a obcí.

Zahradní architektka Lucie Medková argumentovala tím, že dávají podnět k tomu, jaké by mohlo být řešení. „Nejsme v pozici, že bychom to projekčně kompletně vyřešili," upozornila Lucie Medková z Ateliéru Kontinual.

A jaké změny čekají chyšeckou náves?  Měla by se stát místem setkávání, a proto tu přibudou lavičky, které budou mít jednotnou formu,  či na farské zahradě ohniště, velká tabule, kde si děti budou moci kreslit, stůl, klouzačka i síť.

Důležitý zásah se týká zeleně či odstranění plotu  u fary. „Půjde celý pryč, posune se o půl metru směrem dovnitř a poroste tu široký květinový pás. Vznikne tu dřevěný plaňkový plot  s tím, že jednotlivá pole budou vyndavací a budou se moci sundat," popsala architektka a dodala, že vstupní brána do farské zahrady se také odstraní.  Prostor by tak měl působit veřejně, ne soukromě. Novinkou bude i přemístění plakátovací plochy vedle vstupu do farské zahrady.

Okolí kostela se může těšit na nové rostliny, vykácení náletových dřevin  či na přesun sochy anděla, která bude osvětlená.

Občanské sdružení Naše Chyšecko, které si klade za cíl pečovat o životní prostředí na Chyšecku, získalo na úpravu návsi dotaci. Její podmínkou je, aby se na vylepšení prostranství podíleli sami obyvatelé.

Autor: Klára Černá

28.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Reprezentační ples města Písku. Ilustrační foto

Reprezentační ples města Písku bude letos poosmnácté

Ilustrační foto

Požár komínu v Boudách způsobil škodu 15 tisíc

Vandal posprejoval odstavený železniční vůz

Protivín - Pětitisícovou škodu způsobil zatím nezjištěný pachatel, který si v noci ze 13. na 14. ledna vyhlédl na koleji v depu protivínského nádraží odstavený železniční motorový vůz.

Sára Saudková projevila zájem o želečský Špejchar

Želeč - Pro obrazárnu Špejchar byl loňský, jubilejní pátý rok existence, bezesporu nejúspěšnějším.

Ze skříňky kolegyni ukradla peníze

Písek - Písečtí policisté vyjížděli v pondělí 15. ledna po poledni do jednoho z místních obchodních domů, kde došlo ke krádeži peněz ze skříňky v šatně zaměstnanců.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>