„Akci podpořilo město Písek a Jihočeský kraj, na organizaci přehlídky se podílelo téměř dvacet dobrovolníků z řad rodičů, učitelů a příznivců divadla a pomohli také sponzoři," připomněla manažerka přehlídky Jitka Čápová, učitelka ZŠ Svobodná.

Letos se Duhového divadla zúčastní 21 souborů a přihlášen je rekordní počet 368 účinkujících. V loňském roce do Písku přijelo 239 mladých divadelníků ze čtrnácti škol. Tři soubory jsou domácí ze ZŠ Svobodná, po dvou souborech přijede z waldorfských škol v Praze – Dědině, Brně, Českých Budějovicích a Bratislavě, po jednom souboru budou zastoupeny školy v Pardubicích, Ostravě, Praze Jinonicích, Semilech a Příbrami. Mezi účinkujícími budou také studenti středních škol: W lycea Praha, SOŠ Ostrava, W lycea Semily, ze SŠ Příbram se představí dva soubory. Bude to poprvé v dosavadní historii přehlídky, že se v jednom ročníku představí všechny existující waldorfské střední školy.

Představení se uskuteční v Divadle F. Šrámka, Divadelní kavárně, v Divadle Pod čarou a v loutkovém sále kulturního domu. Vstup je zdarma.

„Jedním z typických rysů přehlídky je vždy výběr klasických divadelních her. Souvisí to se vzdělávacím aspektem dramatické výchovy na waldorfských školách. Letošní programové nabídce kralují komedie. Můžeme se těšit na světové autory jako Goldoni či Molière, ale inspirací byli i čeští humoristé jako Zdeněk Jirotka či Jan Werich. Vážnější žánr reprezentuje čapkovská klasika Ze života hmyzu nebo pásmo nezvalovské poezie," uvedla Jitka Čápová.

Přehlídka bude slavnostně zahájena v pátek 6. června v 8. 45 hodin a maraton představení již tradičně začne vystoupením domácích. Žáci 8. třídy ZŠ Svobodná v Písku si připravili historickou veselohru Madam Sans – Gêne. Příběh vypráví o pradleně Kateřině a o tom, jak díky francouzské revoluci ke svému „štěstí" přišla.

Žáci 9. třídy ZŠ Svobodná Písek uvedou v sobotu od 16. 30 hodin v Divadle Pod čarou pohádku o proměně, lásce a kouzlech nazvanou Elixír a Halíbela. Na motivy M. Zinnerové ji napsali B. Zamazalová a A. Čápová.

Divákům se v Divadle Pod čarou představí rovněž absolventi ZŠ Svobodná. V 17. 45 začne jejich pojetí detektivní hry o tajemství od E. Hauserové nazvané Smrt pana Levenhucka.

Jedním z vrcholů přehlídky bude v pátek od 19.15 hodin v Divadle F. Šrámka beseda s herečkami Lenkou Vlasákovou a Bárou Hrzánovou.