V sobotu vás čekají písecké slavnosti. Hrajete často na podobných akcích, nebo dáváte přednost samostatným koncertům v komornější atmosféře? Jak se na vystoupení na slavnostech těšíte?
Akce podobné této, tedy městské slavnosti, si pamatujeme jen dvě, a to když jsme dva roky po sobě vystoupili na Rybářských dnech ve Vodňanech.
V komornější atmosféře hrajeme většinou od podzimu do jara, to je období koncertů v klubech. Na venkovní akce a festivaly jezdíme především v létě. Na hraní na slavnostech se samozřejmě těšíme. Jsme rádi, že jsme dostali šanci se tam ukázat a rozšířit si tak naší fanouškovskou základnu v Písku.

Jak se vám hraje v Písku obecně? Jací jsou tu posluchači a kdy vás tady zdejší fanoušci znovu uvidí?
Obecně jsou koncerty v Písku asi stejné jako všude jinde. Pravdou ale je, že pokaždé, když hrajeme tady, cítíme, že jsme doma. Je to především kvůli lidem, kteří nás tu podporují, a také tím, že tady spoustu lidí známe. Zkrátka v Písku je vždycky přátelská atmosféra.
Náš další koncert v Písku by měl být někdy na podzim.

Co berete jako největší úspěch kapely Morfium?
Když to vezmeme z muzikantské stránky, tak je to jistě naše první CD, které jsme vydali v říjnu 2011. Stejně tak je to i velká spousta koncertů, které ročně odjedeme. Za úspěch ale považujeme i to, že jako kapela dál pohodově fungujeme, a to i přes to, že jsme například měnili dva členy. Úspěchem je také to, že jsme časově vytížení kvůli škole a práci, a přesto vše zvládáme a fungujeme dál.

Každý pocházíte odjinud. Považujete se za píseckou kapelu nebo kde máte „základnu"?
Původně jsme byli kapela vodňanská, protože odtud byli tři členové. Nyní jsou ale dva členové z Písku, jeden z Vodňan a jeden z Drahonic. Navíc zkoušíme v Písku, takže se v současné době považujeme spíš za píseckou kapelu.

Určitě se na to ptá každý, ale jak vznikl název Morfium?
Tuto otázku pokládáme často sami sobě. Jediné, co víme, je, že s názvem přišel Matěj a od té doby se tak jmenujeme.

Začíná sezona venkovních koncertů a festivalů. Jak se vám hraje na takových akcích a kolik vás jich letos zhruba čeká?
Na festivalech je trochu jiná atmosféra než v klubech, ale ani s jedním nemáme problém. Vždy nejvíc záleží na konkrétním koncertě a na lidech.
Větší festivaly máme zatím na programu dva, je však začátek června a určitě ještě nějaké přibudou. Jako každý rok.

Určitě máte své hudební vzory a idoly. S jakou kapelou, zpěvákem či zpěvačkou byste si chtěli zahrát?
Každý z kapely má své vzory a idoly, které se ne vždy shodují. A je to tak dobře, protože každý přinášíme do muziky jinou tvář a jiné postoje. Přináší to pestrost do naší tvorby. Společných vzorů máme asi jen pár. Všichni posloucháme více hudebních stylů. To je asi taky náznak toho, že se chceme rozvíjet a zkoušet nové věci a nejen hrát pořád to samé dokola.  Společný vzor, na kterém se asi shodneme, je Metallica, na které vyrůstal snad každý.

Vnímáte muziku jen jako koníček, nebo máte v plánu se tím v budoucnu třeba živit?
Všichni to bereme jako koníček, ale zároveň do toho dáváme všechno, jako by to byla naše práce. Živit se muzikou by bylo dobré, ale není to snadné. Nicméně víme, že všichni bereme muziku jako práci a určitý cíl, i přes to, že si tím nebudeme vydělávat.

Co plány do budoucna?
Někdy na podzim plánujeme druhé CD a když vše dobře půjde, tak snad i náš první oficiální klip. Jinak chceme samozřejmě objet co nejvíce koncertů a předvést super show. Na závěr děkujeme všem, co nás podporují a stojí za námi.