K volbám na Písecku přišlo 69,05 % oprávněných voličů. To je o něco více, než kolik činí hodnota volební účasti v celé republice. Nejvyšší volební účast na Písecku byla v Cerhonicích (87,80 %), kde uspěl celkový vítěz voleb Andrej Babiš. Na druhém místě skončil Petr Pavel, třetí místo tady brala Danuše Nerudová.

Prezidentská volba Písek
OBRAZEM: Volební místnosti na Písecku se otevřely. Lidé volí prezidenta

Nejnižší volební účast v okrese byla ve Zběšičkách (31,91 % voličů). I zde vyhrál Andrej Babiš následovaný Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou.

V okresním městě ovládl volby Petr Pavel, který zde získal 36,62 % hlasů. Druhý skončil Andrej Babiš (34 %), třetí Danuše Nerudová (14,20 %).

Sčítají pravidelně

V protivínském okrsku, který sídlil v domově seniorů, v sobotu po poledni vládla veselá nálada. Starala se o ni komise i jeden z voličů, Jiří Váňa, který se přiznal, že zrovna vyhrál sázku týkající se voleb. "Chodím volit pravidelně parlament, komunálky, prezidenta, všechno," zdůraznil Jiří Váňa a doplnil, že tyhle volby jsou jeho nejlepší v životě. Počítal v to i skutečnost, že se ocitne ve zpravodajství Deníku. A navíc si také v sobotu shodou okolností domluvil účinkování v televizním pořadu.

Uvolněná atmosféra, asi nejvíce z těch komisí, které v sobotu redakce navštívila, byla možná i trochu předurčena osudem. Členkou komise totiž, jak dosvědčovala jedna ze jmenovek, byla i Zdeňka Smíšková. "Já měla spolupracovníka, kolegu Veselého," poznamenala Zdeňka Smíšková s tím, že když se to nějaká návštěva dozvěděla, hned o dvojici konstatovala: "Tady musí být opravdu veselo". V tu chvíli se ani u komise nezdálo, že jde o prezidentské volby, s místy až vyostřenou kampaní, ale o přátelské setkání, kdy dá každý k lepšímu nějakou zábavnou historku.

Přispělo k tomu jistě i to, že členové se vesměs znají roky. "Už jsme tu po osmé nebo po kolikáté," uvedla členka komise Ludmila Brožová. Nováčkem byl vlastně jen mladý místopředseda Jan Houdek. "U voleb jsem poprvé. Je to super, zase půjdu, jestli bude čas," zhodnotil premiéru v komisi Jan Houdek. I tady ovšem vedli všechny statistiky. Takže členka komise Jana Hajíčková mohla k účasti říci, že do pátečního večera byla 40% a v sobotu dopoledne pokročila k 50%.

V Protivíně byly výsledky následující:
Volební účast činila 66,26%, 1. Andrej Babiš 39,46 % (977 hlasů), 2. Petr Pavel 30,29 % (750 hlasů), 3. Danuše Nerudová 15,15 %(375 hlasů), 4. Pavel Fischer 4,56 % (113 hlasů), 5. Jaroslav Bašta 4,04 % (100 hlasů), 6. Marek Hilšer 3,19 % (79 hlasů), 7. Karel Diviš 2,14 % (53 hlasů), 8. Tomáš Zima 1,17 % (29 hlasů).

Kompletní výsledky prvního kola prezidentských voleb na Písecku najdete ZDE.

V celém kraji vyhrál volby těsně Andrej Babiš, kterému dalo hlas 121 618 Jihočechů (34,88 %). Jako druhý v jižních Čechách skončil Petr Pavel, kterého volilo 116 874 Jihočechů (33,52 %). Třetí je v kraji, stejně jako v celé republice, Danuše Nerudová. Hlasovalo pro ni 52 431 Jihočechů (15,04 %).

Ze všech jihočeských okresů byla nejvyšší účast u prvního kola prezidentských voleb na Táborsku (71,12 %). Naopak nejméně lidí přišlo volit na Českokrumlovsku (66,34 %). Průměrná volební účast činila 69,43 %.

Kdo doplní otazník na koláži českých prezidentů?
Svobodu vítali chlebem, Zápotocký ani nezastavil. Prezidentské cesty na jih Čech

Druhé kolo voleb se bude konat za dva týdny. Lístky dostanou voliči přímo ve volebních místnostech.

Podle jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera nemá policie v souvislosti s volbami v jižních Čechách hlášenou mimořádnou událost. "Vše se obešlo bez jakéhokoliv incidentu," uvedl Jiří Matzner a připojil, že na volby Policie ČR staví hlídky, které mají na starosti například noční dohled nad volebními místnostmi, ale je to v rámci obvyklého opatření pracovně nazývaného volby.