„Není pro to epidemiologický důvod. Uvidíme, jak bude situace pokračovat," uvedla za nemocnici místopředsedkyně představenstva Dana Čagánková.

Na Písecku je podle hygieniků kolem tisícovky nemocných s akutním respiračním onemocněním včetně chřipky na sto tisíc obyvatel. Hranice pro vyhlášení epidemie je 1500. „Máme o třetinu méně a hlavně jsou tady prázdniny, což je podle mě hlavní důvod, proč jsme na tom tak, jak jsme," zmínila primářka oddělení klinické mikrobiologie písecké nemocnice Věra Kůrková.

Podle jejího předpokladu se u nás epidemie projeví až tak za týden, kdy budou děti opět ve školách. „Krajská hygiena vydává aktuální informace za uplynulý týden vždy v pátek. To tam opět zavolám a zjistím, jak jsme na tom," pokračovala primářka. Zároveň upozornila, že nemocnice, ač zatím nezakázala návštěvy, situaci rozhodně nepodceňuje. „Pokud někdo z personálu uvidí návštěvu, která vykazuje akutní respirační onemocnění, slušně ji požádá, aby odešla. Na druhou stranu víme, že návštěvy jsou pro pacienty důležité, a proto je nechceme zakazovat, dokud to nebude nezbytně nutné," doplnila Věra Kůrková.

Jako první zakázaly v kraji návštěvy českobudějovická a jindřichohradecká nemocnice ve středu 28. ledna.

Návštěvy zakázala Diakonie

Ačkoli písecká nemocnice zatím k zákazu návštěv nepřikročila, středisko Blanka Diakonie Českobratrské církve evangelické v Písku omezuje návštěvy už od pátku 30. ledna. „Chřipka se nám tady šíří, a to nejen mezi klienty, ale i mezi zaměstnanci. Nezabránili jsme tomu ani omezením návštěv," konstatovala ekonomka organizace Marie Bácová s tím, že nemocných přibývá.

Naproti tomu v Seniorském domě Písek jsou zatím v klidu. „Nemáme žádné problémy s vyšší nemocností klientů, zatím se nám to naštěstí vyhnulo, takže ani nemusíme uvažovat o zákazu návštěv či podobných opatřeních," uvedla vedoucí sociálního úseku a pečovatelské služby Seniorského domu Martina Mikátová.

Ani Dětský domov ve Zvíkovském Podhradí nemá podle slov ředitelky ani jedno nemocné dítě. „Jsme úplně zdraví. Děti jsou hodně venku na vzduchu a dbáme na zdravý životní styl. Také je to možná dáno tím, že jsou jarní prázdniny a děti nechodí do školy. Třeba až příští týden zase nastoupí, bude to horší. Uvidíme," podotkla ředitelka zařízení Marie Barabášová.

Děti z Písecka jsou doma už od minulého pátku, kdy měly pololetní prázdniny. Na ty jim plynule navázaly jarní prázdniny, které má letos Písecko jako první v celém Jihočeském kraji.