Velitelem Jednotky sboru dobrovolných hasičů města Písku je osmým rokem Lukáš Nebes, který zároveň pracuje jako hasič u Hasičského záchranného sboru podniku Čepro a.s. Po vyhlášení nouzového stavu začal zpočátku soukromě a později s kolegy z píseckého sboru pomáhat při sběru a distribuci roušek. "V prvních dnech jsme rozdali asi dva tisíce jednorázových roušek od soukromého dárce lidem v první linii. Následně jsme začali koordinovat naši činnost s neziskovými organizacemi a snažíme se pomáhat, kde je třeba. Využíváme toho, že každý den je na nějaký čas v Domě hasičů dvojice členů, kteří pracují na technice, kontrolují dobití radiostanic, tabletů a podobně," uvedl Lukáš Nebes a doplnil, že právě v Domě hasičů je také sběrné místo pro roušky od dárců.

Hasiči po dvojicích ve svém volnu vybrané roušky rozvážejí do takzvané první linie, ale také seniorům a ohroženým osobám. "Informace o tom, kde roušky chybějí, čerpáme od našich členů, ze sociálních sítí nebo na nás odkazuje město," zmínil velitel hasičů s tím, že seniorům distribuují také informační letáky připravené městem a Červeným křížem.

"Jsem na Písečáky hrdý," říká Lukáš Nebes a pokračuje: "Nejen, že většina občanů plní nařízení vlády, ale lidé si mezi sebou úžasně pomáhají. Hodně lidí nabízí dobrovolnickou pomoc, další šijí roušky. Například v pátek nás navštívil soukromý dárce, který přivezl ochranné štíty z 3D tiskárny. Část jsem odvezl kolegům od HZS Písek, část na městskou policii, čtyři zůstaly u nás. Jsem moc rád za své kolegy a kolegyně, kteří své volné dny často obětují právě distribuci roušek, ale i práci na všem, co je třeba. Naplňujeme tak rčení, že společně to zvládneme. A toho si teď nejvíc cítím nejen od osob v první linii, ale i ostatních občanů."

Aktuální dobrovolnická činnost však nesmí mít vliv na případný výjezd jednotky, který má samozřejmě přednost. V minulém týdnu například hasiči zasahovali u požáru skládky či vyčistili ledolamy na Kamenném mostě. V nejbližší době začnou také dezinfikovat vytipované prostory ve městě.

Jednotka má 21 členů a zajistit musí dvě družstva k výjezdu 24 hodin denně. Všichni musí při výjezdu používat ochranné pomůcky a po jeho skončení se v hasičárně nikdo nezdržuje. "Zpočátku jsme si ochranné pomůcky jako většina obstarávali sami. Něco ušili příbuzní členů, něco bylo darováno a něco jsme vyšetřili ze cvičení a soutěží. Město nám následně dodalo pro zásah roušky z nanotextilie," přiblížil Lukáš Nebes, který je výjezdovým hasičem písecké jednotky už dvacet let.

Z preventivních důvodů byli podle něj v karanténě dva členové sboru, ani u jednoho se naštěstí nákaza nepotvrdila.

Sbor musel omezit vzdělávací akce, pohyb osob na hasičských zbrojnicích a stanicích a oddělit výjezdové hasiče od členů sboru. Odložit se tak musel například plánovaný výcvik. K práci na technice, údržbě a další činnosti se scházejí jen dvojice. Hasiči musí pravidelně hlásit svou dostupnost a momentální zdravotní stav. Může je povolat nejen Operační středisko HZS, ale také město.