Podle informací Deníku mají ostatky Karla Schwarzenberga do rodinné hrobky putovat vzápětí po posledním rozloučení v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Pochován má být jako 24. člen šlechtické rodiny právě v gotické hrobce u bažantnice na Orlíku.

Místí patriotka, bývalá kronikářka, zastupitelka a třeba i místostarostka, dnes spokojená důchodkyně Hana Lívancová vzpomíná na knížete Karla Schwarzenberga doma v soukromí. „Dnes se nehnu od televize, sleduji všechno dění kolem rozloučení a převozu ostatků. Vždycky jsem se o jeho život zajímala a měla jsem ho moc ráda,“ popisuje.

Zapálí mu svíčku pietně

Osobně se podívat nepůjde. „Nechci se prodírat davy lidí, počkám až bude po oficiálním uložení. Hrobka má hrozně hezká okénka, vždy když k ní chodíme, tak se jimi díváme dovnitř, počkám, až bude klid,“ plánuje si soukromou návštěvu se svíčkou třeba až na pondělí. „Mám raději takové to souznění na dálku, než to okaté a okázalé navenek," podotýká Lívancová.

Panství Orlík a hrobka
Na základě zákona č. 229/1991 byl v roce 1992-1993 navrácen Karlu Schwarzenbergovi rozsáhlý historický majetek tzv. „sekundogenitury“ v Čechách na pomezí jihočeského a středočeského kraje (Orlík nad Vltavou) a v blízkosti Kutné Hory (Hraběšín). Jednalo se o více než 10 tisíc ha lesů, na 362 ha rybníků, 454 ha polí, 439 ha luk, 30 ha pastvin a 243 ha ostatní plochy. V severní části zámeckého parku se nachází nyní kompletně opravená soukromá hrobka sekundogenitury rodu Schwarzenbergů. Toto pietní dílo je údajně zmenšenou částečnou kopií schwarzenbergské hrobky u Třeboně. Nachází se zde ostatky význačných osobností rodu, mimo jiné zakladatel sekundogenitury Karel Filip, polní maršálek a vítěz nad Napoleonem u Lipska. Přestože vnitřek není přístupný veřejnosti, rozhodně pohled na toto pietní místo a okolní areál s klidnou atmosférou zaujme. Palouk před hrobkou je plánován k využití pro kulturní akce (operní cyklus Klasika pod hvězdami).

Karla Schwarzenberga měla moc ráda. „U nás v rodině se o něm hezky mluvilo. Byl to vlastenec a stejný vztah k Orlíku mám i já, nikdy bych nemohla odejít,“ popisuje dále.

Hráli si spolu s jejím otcem

Má na něj plno krásných vzpomínek. „Tatínek byl vrstevník, také ročník 1939 a hráli si spolu, měli i nějaký spolek Jestřábí brko nebo pero. Když jsem byla místostarostka pozvali mě na setkání, kde se sešli všichni starostové z okolí. Šla jsem tam za ním a říkala jsem mu, jak tatínek na něj vzpomíná a že měli ten spolek a on mě opravil, že se jmenoval jinak,“ usmívá se s tím, že si vše pamatoval.

U vchodu do Schwarzenberské hrobky vzniklo improvizované pietní místo.
U hrobky v Třeboni lidé vzpomínají na knížete. Pohřben bude ale zřejmě na Orlíku

Vyprávěl jí tehdy o tom, jak byly jako děti vedeny ke skromnosti. „Jeli třeba do Prahy s vychovatelkou a moje babička s taťkou a se strejdou, ti měli krásné obleky a Schwarzenbergové naopak nastavované šaty. Žádná šlechtická rozmařilost jako v pohádkách, vedli je opravdu ke skromnosti,“ konstatuje Hana Lívancová.

Setkali se ještě na jaře

„Když se jeho tatínek ženil, tak ho moje teta vítala před kostelem. Když přijel prvně na Orlík, tak mu moje dcera říkala básničku. Naposledy jsme ho viděli letos v květnu v Letech u příležitosti vzpomínání na konec 2. světové války. Byl tam i pan prezident a my tam přijeli a šli Karlovi Schwarzenbergovi podat ruku a pozdravit ho,“ shrnuje Lívancová.

Schwarzenberská hrobka v zámeckém parku na Orlíku, kde si přál být Karel Schwarzenberg pohřben.
Karel Schwarzenberg bude pochován na Orlíku. Poslední pohřeb tu byl v r. 2019

Přípravy u rodové hrobky vrcholily už v týdnu. Ve středu zde došlo k odklizení sněhu pro velké parkoviště, stejně tak zde zaměstnanci panství prohrnovali všechny příjezdové cesty, aby nic nenechali náhodě.

Zvířata to zvládnou

Schwarzenberská hrobka v novogotickém slohu stojí asi kilometr od rozcestí, cesta k ní vede přímo bažantnicí, kde jsou tisíce těchto ptáků. Správce bažantnice Luboš Tetour Deníku sdělil, že nemá na povídání čas. „Aktuálně jsem na naháňce nezlobte se,“ řekl.

Podle Michala Buriana z nedaleké Tyrolské obory zvěř větší pohyb lidí a automobilů bez problémů zvládne a nebylo nutné přijímat žádná speciální opatření. „Zvířata uložení ostatků zvládnou úplně v pohodě, zavolejte si na vedení. Já dělám deset kilometrů odtud,“ popsal stručně.

Bažantnice na Orlíku
Do vysoce atraktivního prostředí střídajících se údolních luk a lesních hřebenů v okrajové části zámeckého parku Orlík a na něj navazující oblasti je situována několika set hektarová uznaná samostatná bažantnice Orlík nad Vltavou. Do této lokality byly postupně přesměrovány lovecké leče z původní lokality Vrábsko, kde zůstaly technické provozy (líheň, apod.). Každoroční produkce líhně je cca 40 tisíc kuřat, vedle převažujícího druhu bažanta obecného je v nabídce bažant královský, orebice, krocan. Na 25 tisíc kuřat je postupně odchováno a vypouštěno do bažantnice, zbytek je prodán. Kvalita ve zvěřině, vysoko letící cíle, zmíněná atraktivnost prostředí, profesionální výkon personálu a spolupracovníků z okolí při vlastních lovech, nadstandardní slovitelnost každoročně převyšující 50 % (13 tisíc), to vše je důvodem, proč každoroční nabídku cca třinácti loveckých akcí obsazují převážně stálé lovecké skupiny a vždy vyjadřují spokojenost. Tento výsledek by nebyl možný bez trpělivé a náročné celoroční práce sehraného osmičlenného personálu bažantnice v čele s kvalitním bažantníkem. (Zdroj:schwarzenberg.cz)

Na posledních rozloučení se státními poctami na Pražském hradě má zaznít československá hymna, s bývalým ministrem zahraničí, politikem a příslušníkem jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů se rozloučí kromě rodiny jen pozvaní hosté, evropští šlechtici, diplomaté a politici. Zádušní mše za Karla Schwarzenberga se uskuteční v Chrámu sv. Víta.

Někdejší kancléř prezidenta Václava Havla zemřel v nemocnici ve Vídni v noci v neděli 12. listopadu ve věku 85 let. Tisíce lidí uctily jeho památku v kostele Panny Marie pod řetězem na pražské Malé Straně, kde byla vystavena rakev.