Na očkování proti klíšťové encefalitidě je únor a březen ideální dobou. To potvrdil František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. „Chvíli trvá, než látka začne účinkovat," doplnil.

Jednou z možností je koupit si vakcínu v lékárně a nechat si ji aplikovat u lékaře. Podle Miroslavy Vojtěškové z lékárny Alphega v Písku poptávka po vakcínách v poslední době stoupá. „Myslím si, že je to také tím, že už je dneska velká informovanost o očkování z médií. Kupovat vakcínu si chodí jak mladá, tak i starší generace," konstatovala lékárnice s tím, že vakcína pro dospělé zde stojí 720 korun a pro děti 678 korun.

Druhou možností je nechat se naočkovat v očkovacím centru. V Písku sídlí v budově hygienické stanice v Čapkově ulici. Padesátiletá Vlasta Vlasatá z Písku se nechala proti klíšťové encefalitidě očkovat na popud své dospělé dcery. „Ráda trávím čas i mimo město, nejčastěji v lese, a teď se cítím více v bezpečí," řekla.

Klíšťová encefalitida je zánětlivé virové onemocnění, které ohrožuje mozek a celé tělo. Aby se stal virus nebezpečný, je ho třeba určité množství, a proto rozhoduje, jak rychle se podaří klíště odstranit. U dětí bývá nemoc mírnější, nejnebezpečnější je u starých lidí. Zatím není známý žádný případ klíšťové encefalitidy u očkovaných lidí.

Lymská borelióza je bakteriální onemocnění, proti kterému v Evropě neexistuje očkovací látka, jedinou prevencí je ochrana před napadením klíštětem. Deset až dvacet ze sta je jich infikovaných.

U čtyřnohých miláčků je to opačně než u lidí – mohou se očkovat proti borelióze, nikoli proti  encefalitidě.

Mýty a pověry spojené s klíšťaty

- Klíšťata na lidi skáčou ze stromu  – to je nesmysl, žijí nejraději v prohřáté vlhké trávě od výšky několika decimetrů po metr (podle životního stádia) – larvy bývají nízko a napadají hlavně hlodavce, nymfy a dospělci vylezou výš a dosáhnou na větší zvířata a na člověka.
- Lymskou boreliózou se člověk nakazí jen jednou – není to tak, proti borelióze nevzniká imunita, takže i když ji člověk prodělal, může se nakazit znovu.
Klíšťata jsou pouze v lesích – nejčastěji sice žijí v listnatých a smíšených lesích, na jejich okraji a v křovinách, ale stejně tak mohou být i na louce, na zahradě či v městském parku.
Pokud při vyndavání klíštěte zůstanou kusadla v kůži, hrozí nákaza – nákaza hrozí hned, jak se klíště přisaje a zároveň začne vypouštět sliny do organismu. Pokud zůstanou kusadla v kůži, tělo se s nimi vypořádá podobně jako s třískou.

Jak klíště bezpečně odstranit?

Klíště nemá závit, takže s ním nekruťte. Nemažte ho olejem, protože se začne dusit a vyvrátí do ranky obsah svých útrob. Jediná tekutina, kterou je vhodné použít, je dezinfekce, popř. alkohol. Při odstraňování klíštěte by se měly používat gumové jednorázové rukavice, obzvlášť u zvířat. Pro vyndání klíštěte je nejlepší pinzeta s kulatým nebo tupým okrajem, existují i kleštičky na klíšťata. Klíště se má uchopit co nejblíže kůži a kývat s ním ze strany na stranu nebo jemně táhnout, ne točit! Vyndané klíště je nejlepší spláchnout. Nesmí se pálit, mohlo by puknout a rozptýlit mikroby do okolí. Nemá se ani rozšlapovat. Ranku je třeba sledovat – normální je, že je dva až tři dny červená. Velká červená skvrna s bílým místem uprostřed je obvykle příznak boreliózy.

ZEPTALI JSME SE: Jste očkovaní proti klíšťové encefalitidě?

Hana Veselá

47 let, Písek
Nejsem očkovaná, protože většinu času trávím ve městě a nepotřebuji to.

Radka Janoušková
44 let, Písek
Ano, nechala jsem naočkovat celou rodinu, prevence není nikdy dost.

Tomáš Nožka
33 let, Krč
Nejsem, očkování je dneska tolik, že tomu nevěřím, ani proti klíšťovce. ⋌(iw)