Likvidaci fleků na fasádě musí řešit milevští premonstráti. Skvrny se objevily na domě bývalé lesní správy na druhém nádvoří, kam se přemístí městské muzeum.

„Fleky se objevily na fasádě z důvodu, že zdivo objektu poškodily soli prosakující z původně vedené šachty, kudy se vedly splašky do odvodňovací středověké štoly pod klášterem,“ vysvětlil představený milevského kláštera Řehoř Jiří Žáček. „Štola je tím pádem trvale zničena a nepůjde obnovit,“ zdůraznil.

Odborníci z pracoviště Stavební fakulty Českého vysokého učení technického v Praze vzorky zdiva analyzovali. „Zjistili kontaminaci, ale už si nevzpomínám kterými přesně solemi,“ řekl Řehoř Žáček.  

Premonstráti už ví, jak fleky odstranit. „Návrh řešení spočívá v použití takzvané obětované omítky, kdy se fasáda otluče a očistí se spáry a nahodí se maltou, která se nechá na zdivu jistý čas a znovu se otluče. Mezitím do sebe pojme část solí ve zdivu uložených. Tento postup lze případně několikrát opakovat,“ popsal představený kláštera.

Jiné řešení by podle jeho slov spočívalo v chemické izolaci postižené části zdiva tak, aby se pro soli vytvořila neprostupná bariéra. „Toto řešení je sice okamžitě účinné, ale neřeší zásadní problém, totiž přítomnost těchto solí ve zdivu, a je tu riziko, že by si znovu našly cestu na povrch,“ uvedl Řehoř Jiří Žáček. „Vzhledem k dlouhodobému řešení jsme zvolili první variantu,“ dodal.

Premonstráti dům bývalé lesní správy rekonstruují. Podle Žáčka problémy s omítkou termín dokončení neoddálí. „Rekonstrukci dokončíme v termínu stanoveném podmínkami grantu. Času je na to dost,“ komentoval představený kláštera. Hotovo by tak mělo být do června letošního roku. V červenci by si budovu měli převzít muzejníci.

Řehoř Žáček řekl, že je v objektu ještě hodně práce. „Dokončujeme elektrické rozvody, osazujeme dveře, začneme s výrobou vitrín,“ vyjmenoval některé práce představený kláštera.

Muzejníci předpokládají, že muzeum v nových prostorech otevřou na jaře v roce 2013. Muzeum čeká přesun z prvního na druhé nádvoří kláštera kvůli koncepci premonstátů. Podle ní bude první nádvoří určené jen pro jejich život a aktivity.

Premonstráti na začátku prosince loňského roku otevřeli budovu veřejnosti a lidé se tak mohli přesvědčit, jak pokračuje rekonstrukce. Další den otevřených dveří objektu během jeho obnovy už v klášteře neplánují.