Oddělení nemá pouze lůžkovou část, ale také ambulantní, kde každoročně ošetří kolem pěti tisíc pacientů. Na otázky čtenářů odpovídal MUDr. Jiří Kruliš, primář oddělení akutní rehabilitace Nemocnice Písek.
DOTAZ: Dobrý den, chci chodit k soukromé masérce a nevím zda jsou tito lidé nějak kontrolováni a jejich služby prověřovány. Musí mít nějaké školení a svěřil byste se do péče takového maséra? Děkuji a přeji prima den, čtenářka Jana, Písek
ODPOVĚĎ: Soukromé masérky by měly vstupně mít certifikovaný masérský kurz a prostory by měly odpovídat hygienickým požadavkům (již při schvalování živnostenského oprávnění). Poté dle mého již nejsou kontrolovány. Ale většinou si rozšiřují znalosti dalšími kurzy. Na dovolené si dopřeji služeb maséra či masérky. Během roku docházím na thajské masáže.
DOTAZ: kolik pracuje zdravotníků na Vašem oddělení? Jsou všichni Češi a nebo máte i zahraniční zaměstnance? Děkuji za odpověď. Kordačová
ODPOVĚĎ: V ambulantní sekci pracuje 20 fyzioterapeutek + 2 ergoterapeutky, které zajišťují i práci na lůžkových odděleních celé nemocnice. Dále tam patří i 2 administrativní pracovnice, 1 zdravotní sestra a 1 sanitářka. Na lůžkové části pracuje 7 zdravotních sester a 4 sanitáři/ky. Všichni jsou Češi.
DOTAZ: Dobrý den pane primáři, chtěla jsem se zeptat. Mám skoliózu (vadné držení těla na pravou stranu). Syn je zdravý, ale potřebuji vědět nějaké rady, jak tomu u něj předejít. Nějaké domácí cvičení apod. Je to třeťák a na můj vkus mají až moc těžké tašky. Nemáte nějaké tipy, jakou nejvhodnější aktovku pořídit? Děkuji za vaši odpověď. Hezký den, Nováková
ODPOVĚĎ: Sedavým způsobem života neustále narůstá počet dětí s vadným držením těla (jistě k tomu přispívá práce s PC, notebookem či mobilem na klíně, na druhé straně všeobecně snížená pohybová aktivita - děti jsou vozeny do škol, na zájmové kroužky či dokonce i sporty, ,..). Děti jsou primárně sledovány pediatry – při podezření na výraznější postižení jsou odesílány na ortopedické či rehabilitační vyšetření, kde se dle nálezu event. doplňuje RTG. Poté se navrhne rehabilitační program (u lehčích postižení většinou jen zácvik na doma - nutno denně pravidelné cvičení). Při těžším postižení (zejména skoliózy) se tyto děti odesílají k vyšetření (event. pak „sledování“) na ortopedii do Českých Budějovic, kde dle nálezu event. doporučí zhotovení a užívání korzetu. Všeobecně se doporučuje symetrické zatěžování páteře – tedy tašky přes 1 rameno nejsou vhodné. Preferují se batohy (na trhu jsou různé kvality) – ale ty lepší jsou často významně dražší.
DOTAZ: Dobrý den, mám sedavé zaměstnání, 8 hodin denně a velice často mě bolí celá záda a krk. Uvažovala jsem o rehabilitačním míči, mohl byste mi prosím nějaký doporučit? Nebo podle čeho mohu míč vybírat, značka, věk, cena?? Děkuji moc za odpověď.
ODPOVĚĎ: Během práce je vhodné střídat dlouhodobý sed (alespoň krátkodobě) se stojem či chůzí. Dovoluje-li to charakter práce, jistě je vhodné střídat „pasivní“ sed s „aktivním“ (s využitím míče či alespoň „čočky“ či jiného aktivního podsedáku). Správná velikost míče = kyčle by měly být nepatrně výše nežli kolena (tedy mírně „z kopce“).
DOTAZ: Dobrý den, pane primáři, od puberty mám potíže se zády (skoliózu). Snažím se cvičit a příležitostně chodit na masáž, ale záda stejně bolí. Můžu dělat něco víc, aby se to minimálně nezhoršovalo? Nabízíte například nějakou formu rehabilitací pro dospělé s podobnými problémy (zhruba v 15 letech jsem na rehabilitaci docházela)? Děkuji A. M.
ODPOVĚĎ: S postupujícím věkem se potíže s páteři zvýrazňují (zejména u lidí, kde již v mládí byla páteř tangována – tedy i těžších vad či po úrazech). Je nesporný negativní vliv způsobu života (viz odpovědi výše), neadekvátní fyzické zátěže, přidružených onemocnění,..
DOTAZ: Hezký den, jaký máte prosím názor na thajské masáže? Pomohou, nebo můžou uškodit?
ODPOVĚĎ: Odpověď viz výše. Sám cca 1x měsíčně zajdu. Před zahájením masáží by ale klient měl masérce říci charakter svých potíží či zjištěné vady (např. výhřez ploténky, operace páteře, problémy s klouby – zejm. kyčel či rameno)
DOTAZ: Jsem po operaci dělohy a odebrání vaječníků. Stále mám mírně necitlivá stehna s pocitem, že mě brní. Pomohla by rehabilitace u Vás na oddělení? Mohu přijít a nebo musím mít doporučení svého lékaře? Děkuji
ODPOVĚĎ: Rehabilitace by mohla pomoci, ale je nutné bližší vyšetření (lépe s doporučením gynekologa či praktického lékaře).
DOTAZ: Dobrý den. Můj ošetřující lékař, co mě operoval, mi ve zprávě napsal doporučené rehabilitace v místě bydliště a poslal mě za obvodním lékařem, ať mi rehabilitaci předepíše. Ten mi opakovaně rehabilitaci napsat odmítá s tvrzením, že nemůže. Kdo by ji tedy měl napsat? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den
ODPOVĚĎ: Primárně by rozpis procedur (na takzvaném „FT poukazu“) měl provést specialista (v tomto případě operatér), praktický lékař nemůže vědět, „co si může dovolit“ (záleží na typu operace, stabilitě výkonu, fázi hojení,..). Tedy pak vhodné vyšetření rehabilitačním lékařem, ale nutné přinést všechny! nálezy od operatéra (ze kterých bude zřejmý stupeň zatížení či postup rehabilitace). U některých typů operací se tento postup (nemocnice od nemocnice) liší - (např. po operaci karpálního tunelu, operaci páteře, plastiky předního zkříženého vazu kolene,..)
DOTAZ: Dobrý den, kamarádka musela v nedávných dnech absolvovat druhou operaci kyčelního kloubu, protože jí tam před lety dali závadný komponent. Jak je, podle Vás, možné, že se to mohlo stát? Kromě toho, že další operace není nic příjemného, vyřadilo jí to i z pracovního procesu. Jak dlouho bude muset rehabilitovat, aby mohla znovu začít chodit do práce a zase být aktivní?
ODPOVĚĎ: Otázka indikace nutné výměny kyčelního kloubu by měla směřovat spíše na ortopeda (dle tisku se asi nejspíše jednalo o mezinárodní problém – na straně výrobce). U nekomplikovaného průběhu po implantaci kyčle je plná aktivní zátěž možná s odstupem cca 4-5 měsíců. Tato doba platí i u návratu do práce u lidí pracujících ve stoji-chůzi. U sedavého typu možno již dříve.
DOTAZ: Když by se k Vám chtěl někdo objednat do ambulance, co musí pro to udělat? A jak dlouhá je objednací doba v případě, že má člověk akutní problémy?
ODPOVĚĎ: Postup vypsán na stránkách oddělení – www.nemopisek.cz, v sekci ambulance- Rehabilitace (u neakutních stavů je termín objednání cca 4-5 týdnů, u akutních cca do týdne) Lépe přinést doporučení praktického lékaře či specialisty (co se má řešit?, jaké jsou předchozí výsledky či nálezy-rentgeny /CT či MR vyšetření/, laboratoř, kde již předtím léčen-jaká medikace?, procedury?,..)
DOTAZ: Dobrý den, pane primáři, před lety jsem měla při autonehodě potlučenou hlavu a krční páteř, od té doby mě často bolí hlava především při změně počasí nebo výkyvech tlaku. Dalo by se s tím něco dělat i po tak dlouhé době? Tehdy mi s tím odborníci nepomohli - jen mi řekli výsledky z rentgenu a doporučili cviky, které ani po dlouhé době nezabraly.
ODPOVĚĎ: Možno zkusit opětovnou rehabilitaci (uvolnění, protažení, elektroléčba, kontrola + event. doplnění zácviku) -alespoň ke zmírnění chronických potíží (při nezlepšení pak nové rentgeny, změna medikace, infuze?)
DOTAZ: Dobrý den, pane primáři, slyšela jsem názor, že když někoho něco bolí, měl by počkat, až to přestane a teprve potom to řešit cvičením nebo masáží. Jak je to doopravdy?
ODPOVĚĎ: U akutní (neúrazové) páteřní problematiky většinou doporučuji tento postup, neboť v této fázi nelze řádně vyšetřit či zaujmout relaxační polohu, natož pak „odblokovat“ páteř či žebra. V této fázi zpočátku vhodná běžná (volně prodejná) analgetika + nalezení úlevové polohy, možno i „suché“ teplo. Při ostrých bolestech pak ev. silnější medikace či injekce-infuze cestou praktického lékaře. Dle bolestivosti možno zkusit individ. rozcvičování či „relaxační dechová cvičení“. Teprve po odeznění akutních bolestí zahajujeme rehabilitaci po cíleném vyšetření.
DOTAZ: Dobrý den, kamarádka byla před lety na operaci páteře. Záda ji ale zlobí stále, existují nějaké účinné cviky? Myslíte, že by v tomto případě mohla využívat i nějaké masáže, nebo je raději nedoporučujete? Sama má z masáží strach.
ODPOVĚĎ: Masáže (nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami) jsou většinou kladně vnímány i u chronických páteřních problémů (včetně poúrazových či pooperačních) – nutno ale vyzkoušet. U těchto stavů též předpokládám pravidelné (dlouhodobé-dlouholeté) cvičení dle provedeného zácviku fyzioterapeutem. Při minimální úlevě vhodná kontrola fyzioterapeutem (někdy se cvičí „neefektivně“-stačí malá změna polohy daného cviku či doplnění zácviku). Při trvání či zvýraznění potíží vhodná kontrola ortopedem, neurologem či rehabilitačním lékařem k vyloučení progrese změn (tyto po operacích někdy nově či v progresi „o pohybový segment“ výše či níže).
DOTAZ: Dobrý den, pane primáři, mé tetě je 78 let a často trpí velkými bolestmi zad (jde jí to do nohou i rukou), lékaři jí prý řekli, že je to opotřebovaností obratlů. Mohla by si pomoci nějakým nenáročným cvičením, které by vzhledem ke svému věku a také stavu páteře zvládla? Nebo se s tím, podle Vás, už nic dělat nedá?
ODPOVĚĎ: Bez bližšího vyšetření (s dodáním již provedených vyšetření - nálezů) se nelze vyjádřit. Vhledem k věku a popisované projekci do rukou-nohou předpokládám degenerativní „stařecké“ změny na páteři se zúžením „kanálu“ či „foramin“ – u těchto případů cvičení může někdy spíše zvýrazňovat projekci či slabost končetin. Též nutno vyloučit deformity obratlových těl při „stařecké osteoporoze“.