Stát se olympijským vítězem je snem snad každého sportovce. Tento  sen se splnil  členu Sokola Bedřichu Šupčíkovi, který na  letních olympijských hrách v Paříži reprezentoval republiku v několika disciplínách. Ve šplhu na laně bez přírazu  obsadil první místo a pro Československo získal první zlatou olympijskou medaili.

20.  červenec 1924, kdy nad  otevřeným stadionem v Colombes zavlála československá vlajka, byl slavným dnem nejen pro tohoto skromného sportovce, ale pro celou zemi. Kromě zlata si Bedřich Šupčík z Paříže odvážel také bronzovou medaili za víceboj.

O tom, jaké medaile  přebírali olympijští vítězové  před devadesáti lety, se mohou zájemci přesvědčit na krátkodobé výstavě od středy 18. do neděle 22. června v Prácheňském muzeu v Písku.

„Šupčíkova zlatá olympijská medaile patří k nejvzácnějším exponátům  Národního muzea, které ji zapůjčilo na mimořádnou výstavu do Písku," připomněl Jiří Prášek, ředitel Prácheňského muzea.

Bedřich Šupčík se narodil v Trumau u Vídně. Po návratu z první světové války se intenzivně věnoval tělovýchově v Sokolské jednotě v Brně a odtud přesídlil do Prahy. Přesto na Písecko patří.

„Sportovec se vzhledem ke zhoršenému zdravotnímu stavu přestěhoval z rušené Prahy do klidné  vesnice Horosedly  v severní části Písecka. Po třetím infarktu zemřel  ve věku  58 let v písecké nemocnici a je pohřben na novém hřbitově v Mirovích,"  vysvětlil Jiří Prášek důvod, proč bude zlatá medaile vystavena právě v Písku.

U příležitosti 105. výročí narození Bedřicha Šupčíka byla na budově Obecního úřadu v Horosedlech v roce 2003 odhalena pamětní deska, jejíž vytvoření   a instalaci společně s obcí podpořila Sokolská župa Jeronýmova z Písku. O pět let později vydalo město Mirovice za podpory Jihočeského kraje publikaci nazvanou Bedřich Šupčík.

Krátkodobá výstava Medaile v Malých výstavních síních Prácheňského muzea v Písku není ojedinělou akcí.
„Chceme tak dvakrát až třikrát do roka pozvat návštěvníky na  výjimečný exponát. Vystavovali jsme zde již Svatováclavskou zlatou korunu a model relikviáře svatého Maura," dodal Jiří Prášek.