Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzejníci představili knihu o pravěku,
 další bude vzpomínkou na malíře

Milevsko /Fotogalerie/ - Autor Petr Menšík v publikaci mapuje archeologii milevského regionu od nejstarších dob po raný středověk. 

19.12.2012
SDÍLEJ:

Křest knihy Petra Menšíka Pravěk na Milevsku. Foto: Deník/Klára Černá

Začalo to v lednu knihou o hospodách, výčepech a hostincích a končí to pravěkem. Milevští muzejníci v úterý odpoledne v milevské Galerii M představili novou knihu. Jmenuje se Pravěk na Milevsku a jejím autorem je archeolog muzea Petr Menšík.

„Vždycky, když někdo vydává knihu, je to pro něj velká radost. Naše muzeum tuhle radost prožívá v letošním roce už podruhé. Poprvé jsme tady v lednu křtili knihu Jiřího Pešty o historii milevského pohostinství. Tentokrát jsme se pustili do historie daleko vzdálenější, do pravěku," řekl ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář.

Na slavnostní uvedení knihy dorazily desítky lidí. Byl mezi nimi i dvaapadesátiletý Václav Koryta z Milevska, který podle svých slov přišel ze tří důvodů. „V pondělí jsem náhodou zjistil, že se tu bude konat křest knihy. Druhý důvod je ten, že čím jsem starší, tím více mě zajímá místní historie. Přišel jsem také proto,  že můj syn studuje antropologii a myslím si, že by se mu  kniha mohla hodit jako vánoční dárek," vysvětlil Václav Koryta.

Ředitel Vladimír Šindelář na křtu publikace připomněl, že samostatná kniha o archeologických nálezech na Milevsku z období pravěku dosud nevyšla. To byl hlavní důvod, proč se muzeum rozhodlo knihu vydat. Její autor  Petr Menšík řekl, že cílem publikace nebylo informovat o všech nálezech, které byly v Milevsku a jeho širším okolí objeveny. „Ale klade si za cíl čtenáře, který má zájem o naše nejstarší dějiny, seznámit s nejdůležitějšími lokalitami a nálezy a jakýmsi pozvolným příběhem ho provádět od nejstarších lidských dějin až po období vzniku města Milevska," představil Petr Menšík, který na křtu poděkoval zaměstnancům muzea, své rodině a kolegům archeologům.
Petr Menšík knihu rozčlenil do několika kapitol, od nejstarších dob až po raný středověk. „Doufám, že vás kniha zaujme a že vás přiměje pátrat dále po lidské historii na Milevsku a v širším okolí," dodal autor knihy.

Jejím kmotrem se stal Ondřej Chvojka, archeolog Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, který Menšíkovu práci ocenil. „Málokterý vědec je v době, kdy se každý snaží získat co nejvíce vědeckých bodů,  ochoten napsat i práci populárnější, za kterou až tolik nebude ve vědeckém světě vynášený. Přesto si myslím, že je právě účelem našeho oboru  komunikovat s veřejností. Domnívám se, že komunikace není jen o přednáškách, trvalejší hodnotou jsou právě takovéto krásné publikace," řekl českobudějovický archeolog Ondřej Chvojka.

Milevské muzeum má další plány na vydání publikací. „Chtěli bychom vydat knihu vzpomínek malíře Karla Stehlíka, která je u nás v muzeu, je velice pěkně napsaná. Myslím, že Milevčáky by určitě zajímala," řekl Vladimír Šindelář.

„Do budoucna se chystáme připravit vydání válečného deníku Bohumila Šímy, rodáka ze Sepekova, který bojoval v letech 1939 – 40 ve Francii, potom odešel do Británie, kde se zúčastnil pilotního výcviku, a v srpnu 1941 se zabil při letecké havárii ve Skotsku," představil další z plánů Vladimír Šindelář a dodal, že potom už asi  přijde doba, kdy bude mít archivář Jiří Pešta hotovou dlouho očekávanou knihu o historii jednotlivých milevských domů. „Myslím si, že to bude pro Milevčáky opravdu zajímavá věc. Bude tam všech 730 domů s kompletní historií, přehledem majitelů, mapkami a plánky, pokud se dochovaly. Tato kniha se nevejde do jednoho svazku, vypadá to, že to budou minimálně dva díly," dodal ředitel Vladimír Šindelář.

Publikace Pravěk na Milevsku je k dostání v milevském infocentru na Husově náměstí, v knihkupectví v Riegrově ulici a případně také v Milevském muzeu. To knihu vydalo v nákladu tři sta kusů. V úterý se prodávala za sto korun.

Autor: Klára Černá

19.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žižkova kasárna v Písku (ilustrační foto).

Stavební suť z kasáren bude město prodávat za 80 korun

Školáci se byli podívat na výlov rybníka.
4

Školáci se byli podívat na výlov rybníka

Žáci z Masaryčky vyrazili do Blanského lesa

Písek - Pobytová akce ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Písek se v tomto roce uskutečnila v CHKO Blanský les.

Nově narozená miminka z písecké porodnice

V uplynulých dnech se narodili:

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Lidé na Písecku vyšli volit, chtějí lepší budoucnost

Písecko – V nejmenší samostatné obci Písecka – Minicích – mají volební místnost v bývalé autobusové zastávce. Sídlí v ní totiž obecní úřad. Hodinu po otevření volební místnosti tady odvolili jen dva lidé z celkových 31 voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení