V letošním roce si navíc písecké muzeum připomíná 140. výročí založení a program muzejní noci se tak vrátí k sérii komentovaných prohlídek expozicemi. „Lidí si budou moct sami podle sebe nakombinovat, zda se nechají provést odborníky expozicemi o zlatě, etnografii, přírodě, archeologii či třeba Rytířským sálem. Na výběr bude z mnoha časů a témat," lákají na sobotní program muzejníci.

Noc bude hudebně doprovázet etnofolková skupina Gruagach a svůj um ukáže také písecké Sborissimo s renesančními písněmi. Několik šermířských soubojů předvede Šermířská a divadelní společnost Rival. Program pro děti v podání DDM Písek bude probíhat na hradních parkánech, kde bude k vyzkoušení například střelba z luku, praku a různé historické hry. V arkádách si děti budou moci upéct zvířátka z kynutého těsta.

Šimon Kasa z Písku rád rybaří. Je to jeho největší koníček.
Charitativní běh ve Vodňanech podpoří Šimona z Písku. Výtěžek půjde na protézu

Poprvé bude k vidění obrovský krystal křemene, který před nedávnem muzeum získalo do svých sbírek darem. Jedná se o největší krystal ve veřejné sbírce v České republice. Přednáškový sál se změní na improvizované kino a na programu bude mít starší i novější filmy s píseckou tématikou. Program doplní Záchranná stanice živočichů Makov. Zadní nádvoří již tradičně nabídne muzejní hospůdku.

Program začíná v 19 hodin na nádvoří a jeho hlavní část potrvá do 22.30 hodin. Vstupné se neplatí. „Pravidelní návštěvníci vědí, že stačí pouze vhodit minci v jakékoliv nominální hodnotě do starobylé truhličky, která slouží jako počítadlo," vzkazují pracovníci muzea.