VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Musíme umět žít každý den, jako by byl nejlepší

Písek /ŠTAFETA PÍSECKÉHO DENÍKU/ – Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Směnový inženýr elektrárny Temelín Ivo Cuřín předává štafetu Heleně Kučerové, vedoucí učitelce Křesťanské mateřské školy (KMŠ) Písek.

1.11.2015 68
SDÍLEJ:

Helena Kučerová.Foto: Archiv H. Kučerové


Budu rád, pokud zavzpomínáte na období vzniku Křesťanské mateřské školy v Písku a na zkušenosti z vašeho působení v této školce.
U vzniku křesťanské mateřské školy jsem byla v roli matky, můj nejstarší syn byl jedním z prvních absolventů této školky. Nyní jsou již z těch desítek dětí, se kterými školka začínala, úspěšní lékaři, ekonomové, učitelé, šikovní řemeslníci, umělci, matematici…

Já jsem začala pracovat ve školce až před deseti lety, když již mé vlastní děti trochu odrostly. Posledních pět let působím jako vedoucí učitelka školky. Snažím se dodržovat a rozvíjet základní nasměrování, které KMŠ dostala od své zakladatelky paní Hlídkové do vínku jako školka, jejímž hlavním cílem je především vedení dětí 
k základním křesťanským hodnotám.

Z vlastní zkušenosti se svými vnoučaty vím, že jsou rodiče s vaší školkou velmi spokojeni. V čem je KMŠ odlišná od ostatních školek, na co kladete největší důraz?
Křesťanská mateřská škola se výrazně neliší od ostatních mateřských škol, co se týče vzdělávacího programu. Náš školní vzdělávací program splňuje všechny požadavky stanovené ministerstvem školství. Důraz klademe především na respektující přístup k dětské osobnosti. Nejsme příliš velká školka, máme dvě třídy, i když poptávka rodičů o umístění dětí do KMŠ převyšuje naši kapacitu.

Jako menší školka máme ale možnost být opravdu „rodinnou školkou". Snažíme se, aby paní učitelky věděly o potřebách, přáních a prožitcích každého jednotlivého dítěte. Velmi důležitá je pro nás také mnohostranná spolupráce s rodinami dětí. Mám radost, že se nám daří pořádat v součinnosti s naším sdružením rodičů různé výlety rodin, přednášky či setkání rodičů, organizujeme pravidelně také společné rodinné dovolené u moře.

Z názvu školky vyplývá, že dáváte akcent na křesťanskou výchovu malých dětí. S čím konkrétně se mohou v této duchovní oblasti setkat?
Děti v naší školce vedeme především k poznání základních křesťanských hodnot, jako je čestnost, pravdomluvnost, schopnost chápání druhého, tolerance, pomoc druhým lidem, empatie, umění naslouchat potřebám druhých. Samozřejmě děti naučíme i zavázat si tkaničku, napočítat do deseti, znát barvy, vědět, kde bydlím, či napsat své jméno. Známá kniha R. Fulghuma má titul, že Vše, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce. To, co děti opravdu v životě především potřebují, je naučit se správným vzorcům chování, mít kladný vztah ke světu kolem, umět si vážit samy sebe a vědět, že každé dítě je jedinečné, skvělé a důležité a má ve světě své místo.

V křesťanské mateřské školce seznamujeme děti se základními biblickými příběhy, se smyslem křesťanských svátků, s některými postavami světců. Vždy nám tato vyprávění slouží zároveň jako příklad správného přístupu k životu. Třeba takový svatý Martin je dokonalým příkladem člověk, který nás učí rozdělovat se s potřebnými. V dnešní době je to jistě myšlenka, která by měla zaznívat v srdcích všech dobrých lidí.

Křesťanství nám také otvírá ideální pohled na enviromentální výchovu. Učíme děti pozorovat s úžasem děje v přírodě, radovat se třeba nad rozkvetlou pampeliškou či žasnout nad jedinečnou sněhovou vločkou.

Práce pedagoga v mateřské škole je velice vyčerpávající. Co je pro vás ideální způsob relaxace?
Mám to štěstí, že dělám práci, která mne velmi baví a naplňuje radostí. Každodenní setkávání s nadšením, bezelstností a upřímností malých dětí je něco, co bych nevyměnila za žádné jiné zaměstnání. Přesto samozřejmě občas vyčerpaná bývám, zvláště, jak jistě potvrdí každý pedagog, s blížícím se koncem školního roku. Naštěstí mám k relaxaci mnoho možností.

Největším potěšením mne naplní, když se mi doma sejde u stolu spolu s manželem všech mých pět dětí, některé si přivedou partnery či kamarády, jeden ze synů již
i svoji skvělou manželku. Mám ráda společná setkání 
i s přáteli. Samozřejmě největší možnost relaxace mají učitelé o prázdninách. O těch letošních se mi povedla cyklistika na jižní Moravě, raft na Vltavě, toulání po Benátkách a Veroně, stoupání po vrcholech Západních Tater, našla jsem čas i na chalupu na Vysočině, na přečtení několika krásných knih i na zhlédnutí pěkných filmů. Věřím, že tohle dobití baterek mi do konce školního roku stoprocentně vydrží.

Máte bohaté zkušenosti s výchovou dětí. Co považujete za důležité právě ve výchově dětí 
v dnešní době?
Je mnoho různých pohledů na výchovu dětí. Osobně si myslím, že není třeba hledat nějaké inovativní metody – naopak, je třeba vrátit se 
k osvědčeným hodnotám. Děti potřebují především mít jistotu, že mají kolem sebe blízké milující osoby, kterým mohou důvěřovat, které nemění své postoje a zásady podle svých momentálních potřeb a nálad. Ač se to dnes příliš nepropaguje, děti potřebují mít v životě řád a pravidla.

Pro děti je velmi důležité, že se mohou na něco spolehnout – když rodiče plní své sliby, jsou pravdomluvní a chovají se čestně. A možná ta nejdůležitější věc, kterou můžeme naše děti naučit a otevřít jim tak dveře ke spokojenému a šťastnému životu, je umění dokázat se radovat z maličkostí. V každém prožitku, skutečnosti či události můžeme vždy najít něco, z čeho se lze radovat.

Mám moc ráda knihu pana Svěráka Radovanovy radovánky. Radovan byl chlapec, který uměl hledat v každém okamžiku to pozitivní, a i když se setkával každodenně ve svých příhodách se „zlým výrostkem Hugem", večer si vždy vzpomínal na to, jak si užil svět.

To, myslím, potřebujeme 
v dnešní době úplně všichni – umět užít si každý den jako by to byl ten nejlepší v našem životě. 

Medailonek Heleny Kučerové: Narodila se v Prachaticích, mládí prožila v Dobříši. Od dětství používá místo křestního jména Helena jméno Lenka.
Po svatbě se přestěhovala do Písku. S manželem Janem mají pět dětí – tři syny a dvě dcery. Vystudovala Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pracuje jako vedoucí učitelka Křesťanské mateřské školy v Písku.

Helena Kučerová předává štafetu Vendule Bočkové, magistře v písecké lékárně a vedoucí skautského oddílu Gáhál.

Autor: Redakce

1.11.2015 VSTUP DO DISKUSE 68
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 35 000 Kč

Ostatní šéfkuchaři ŠÉFKUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vyučení v oboru, zásady HACCP, Pracovní doba: turnusové směny dle rozpisu směn vč. sobot a nedělí (neděle 1x za 14 dní)., Vhodné i pro absolventy., Nabízíme: obědy zdarma., První kontakt p. Kašper tel. 774 08 00 67.. Pracoviště: Středověká krčma, Hradišťská, č.p. 326, 397 01 Písek 1. Informace: Jakub Kašper, +420 774 080 067.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) PIZZAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: praxi v oboru podmínkou., Pracovní doba: krátký/dlouhý týden., Mzda 25 000,-Kč + bonusy., První kontakt na tel. 608 966 591 a domluvit schůzku.. Pracoviště: Restaurace ostrov s.r.o. - písek, Na Ostrově, č.p. 165, 397 01 Písek 1. Informace: Michal Polodna, +420 608 966 591.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 12 200 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení OBSLUHA V RYCHLÉM OBČERSTVENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: CIZ, Náplň práce: příprava jídla v rychlém občerstvení (kebab), Požadujeme: spolehlivost, komunikativnost, zdravotní způsobilost, Potravinářský průkaz podmínkou, Pracovní doba: 2 směny dle rozpisu Po - Čt 9:00 - 0:30 hod, Pá - So 9:00 - 4:30 hod., Ne 10:00 0:30 hod.. Pracoviště: Abu business s.r.o. - pracoviště, třída Národní svobody, č.p. 31, 397 01 Písek 1. Informace: Lenka Petrášková, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 000 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti POMOCNÍ DĚLNÍCI V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: CIZ, Práce v lesní školce, Náplň práce: , pletí, třídění sazenic, manipulace se sazenicemi., Pracovní doba: 7:00 až 15:30., Požadujeme: manuální zručnost, dobrý zdravotní stav., První kontakt: Ing. Jiří Pexídr tel. 382 251 422. Pracoviště: Pexídr, s.r.o. - skály, 398 11 Protivín. Informace: Jiří Pexídr, +420 382 251 422.


Ochutnávka z pátečního programu Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově.
44

OBRAZEM: Slavnosti pětilisté růže měly v pátek bohatý program

Kontrola čapích hnízd. Ilustrační foto.

EXKLUZIVNĚ: Nahlížejí do čapích hnízd. Aby spočítali nové přírůstky

Kam s bolavými zuby o víkendu na Písecku?

Písek - Zubní pohotovost na sobotu 23. a neděli 24. června:

AKTUALIZOVÁNO

Dvě nehody u Třeboně uzavřely hlavní tah na Budějovice

Třeboň - V pátek odpoledne před 17. hodinou se staly za Třeboní ve směru na České Budějovice dvě dopravní nehody, kdy se pokaždé střetla tři auta. Jeden z karambolů si vyžádal dvě zranění. Silnice je neprůjezdná.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Fotoohlédnutí Pavla Komase uvidíte ve Sladovně

Písek - Návštěvníci Sladovny si v Malé galerii do 15. července mohou prohlédnout výstavu černobílých i barevných fotografií známého píseckého fotografa Pavla Komase.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT