Zítra zahajuje sezonu  moštárna v Bernarticích, kterou má na starosti místní Český zahrádkářský svaz. Zákazníky berou na objednávku. Někteří si za přeměnu jablek na mošt letos připlatí. Výbor organizace rozhodl o navýšení ceny pro ty, kteří nejsou členy bernartického zahrádkářského svazu. Ti zaplatí tři koruny za kilogram ovoce, pro členy zůstává cena na 1,50 koruny.

Každý pátek od 15 hodin  a v sobotu dopoledne už moštuje také svaz zahrádkářů v Klukách.

O víkendu a také ve středu dopoledne funguje moštárna Okrašlovacího spolku Podhorák v Dolních Novosedlech. Nutné je však se předem objednat. Cena moštování je 4,50 koruny za kilogram ovoce.

Na moštování se ještě připravují zahrádkáři v Mirovicích. Tady mošt sterilizují. „Napřed musíme vykoupit jablka, abychom mohli moštovat. S výkupem začneme v pondělí od 7 do 14.30 hodin a potom každý den včetně svátku 28. září. Mošt budeme mít vyrobený až 3. října," vysvětlila předsedkyně mirovického Českého zahrádkářského svazu Alena Jannacková.

Zatím si není jistá, kolik jablek se podaří vykoupit. „Chybí nám trhači, starší lidé už nemají sílu na manipulaci s pytli jablek a mladí česat jablka nestíhají kvůli práci," konstatovala. Zájemci o mošt už jí ale telefonují.

Jablka budou vykupovat za tři koruny za kilo. Ze sto kilogramů jablek očekávají výtěžnost šedesát lahví, protože jablka jsou většinou malá a mají silnou slupku. Jablka musí mít minimálně průměr čtyři centimetry a více a nesmí být nahnilá.

Mošt stáčí v mirovické moštárně do lahví, za které si účtují zálohu dvě koruny. Vymyté je pak mohou jejich majitelé zahrádkářům vrátit. Jedna lahev moštu bude stát 18 korun a pro toho, kdo přinese jablka, bude stát 15 korun.

„Jeden den v týdnu budeme vyrábět také surový mošt z donesených jablek,  a to za cenu šest korun za kilogram, který budeme stáčet do donesených nádob s širším hrdlem," uvedla novinku Alena Jannacková  s tím, že termín ještě upřesní.