„Loni byl po delší době výrazně dobrý rok, ale bohužel jsme se potýkali s problémy, které působily staré výrobní stroje," konstatovala Alena Jannacková, předsedkyně Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Mirovice, který moštárnu provozuje.

Největší problémy byly s plynovou kotelnou na propan butan. „Loni to bylo naposledy, co byl kotel v provozu. Nikdo už nám neudělá revizi," vysvětlila předsedkyně s tím, že zahrádkáři na nový kotel finančně nestačí, a tak požádali o příspěvek město. „Naše moštárna je největší v kraji, jezdí sem lidé z celé republiky. Koneckonců moštárna naše město zviditelňuje a byla by škoda, kdybychom ji museli uzavřít. To by byl zároveň i konec zahrádkářského svazu," řekla Alena Jannacková.

Mirovice žádosti vyhověly a přispěly z letošního rozpočtu zahrádkářům padesát tisíc korun. „Peníze jsou na vybudování přípojky zemního plynu v budově moštárny," potvrdil starosta města Zdeněk Bárta.

K budově moštárny vede zemní plyn, a tak výbor organizace nechal vypracovat projekt, koupit příslušný kotel a udělat rozvody do jednotlivých částí objektu. Díky příspěvku města se letos moštárna dočká plynofikace.

Moštárna je v provozu od roku 1984, kdy bylo zařízení pořízeno už jako starší. Prioritou je jednoznačně kotel, ale i ostatní výrobní stroje si pomalu žádají výměnu. „Stroje jako drtičky, myčky, stáčečky a plničky budeme muset postupně měnit buď kompletně, nebo aspoň jejich části," doplnila Jannacková.

Mirovická moštárna loni spotřebovala na výrobu moštu šedesát jedna lahví propan butanu. Jedna lahev stojí 1150 korun, což znamená, že celkové náklady na propan butan byly 70 150 korun za 34 pracovních dní. Denní spotřeba na výrobu tedy byla 2063 korun.