Smyslem je přesvědčit muže, že se nemusejí stydět nebo bát přijít na urologické vyšetření a že včasný záchyt zhoubných nemocí jim může zachránit život. Rakovina prostaty je totiž nejčastější nádorové onemocnění u mužů. V posledních patnácti letech se její výskyt v České republice téměř ztrojnásobil.

S nápadem na uspořádání „modrého“ pochodu přišel před lety Jiří Ladman, lékař urologického oddělení písecké nemocnice. „Tehdy nás vyrazilo asi třicet. Mám obrovskou radost, že se akce takto rozšířila a dostala do povědomí lidí,“ podotkl.

Zatímco zpočátku chodili především kolegové z nemocnice, dnes vidí mezi účastníky i velký podíl pacientů. „I to je naším cílem – probourat hráz mezi lékaři a pacienty. Rád vidím, že se stále více lidí zajímá o své zdraví, o prevenci. Během pochodu se ptají na různé věci, a to je dobře,“ doplnil Jiří Ladman.

Účast pochodu má stoupající tendenci, letos nemocnice rozdala účastníkům 250 modrých triček. Na trase pochodu byla tři zastavení, kde si přítomní poslechli přednášky lékařů na témata onemocnění ledvin a močových cest, onemocnění prostaty a onemocnění mužských reprodukčních orgánů.