VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Množství a kvalitu pitné vody mohou sousední obce Boudám jen závidět

Boudy  –   Zatímco v loňském mimořádně suchém roce měli v mnoha obcích na Písecku problémy s dostatkem vody,  v Boudách, kde žije 186 lidí,  měli vody dost. „Původně jsme měli dva vrty a postupně jsme vybudovali další dva, které už jsou zkolaudované. Jeden ze starých zdrojů budeme uzavírat, protože je v něm špatná kvalita vody," vysvětlila starostka Libuše Bělová, která je ve funkci třetí volební období.

2.3.2016
SDÍLEJ:

Traktoriáda v Boudách. Foto: Deník/Klára Černá

Obec vlastní i padesátikubíkový vodojem s úpravnou vody a vodovod, který si sama provozuje. „Čtyřikrát za rok odebíráme vzorky a máme vodu dobrou, v kvalitě kojenecké," dodala starostka.

V obci mají i čistírnu odpadních vod a kanalizaci. Za vodné platí lidé osmnáct korun za kubík a za stočné sedm korun za kubík, takže celkem jen 25 korun.

„V současné době připravujeme projekt na další větev kanalizace, aby se mohly připojit další domy, které mají zatím vlastní septiky," upřesnila Libuše Bělová. Letos plánují vyřídit veškerou administrativu včetně stavebního povolení a příští rok chtějí začít stavět.  Ohledně šance na získání dotací si sice žádné iluze nedělají, protože kanalizace bude sloužit jen malému počtu lidí. Přesto se o získání dotace pokusí. Pokud nevyjde, budou muset použít peníze z vlastního rozpočtu. „Chtěli jsme v této části obce vybudovat kanalizaci už dříve, ale majitel pozemku to nechtěl dovolit. Teď pozemek vlastní jiný majitel a s ním jsme se už dohodli," vysvětlila Libuše Bělová.

Dnes budou mít v obci schůzi, na které bude vedení obce seznamovat občany se změnou ohledně plynofikace. „Před jedenácti lety jsme tu vybudovali plynovod, na který jsme dostali dotaci od Ministerstva životního prostředí. Teď se můžeme rozhodnout, jestli plynárenské zařízení prodáme společnosti E.on, která má jako provozovatel předkupní právo, nebo jestli si plynovod necháme ve vlastnictví obce a budeme ho společnosti E.on pronajímat.   To by ale znamenalo, že bychom museli hradit všechny opravy na zařízení a pro obec by to byla  finanční zátěž.  Proto by bylo pro obec výhodnější zařízení prodat a peníze použít na potřebné opravy v obci," konstatovala Libuše Bělová. O tom, že by částka mohla být pro obec zajímavá, svědčí fakt, že vybudování plynofikace stálo kolem 5,5 milionu korun. Současná cena se bude teprve odhadovat.

Peníze by mohli použít například na zmíněnou kanalizaci nebo opravu hasičské zbrojnice nebo na dofinancování dalších projektů. Postupně v obci opravují silnice a loni opravili i všechna veřejná osvětlení. Letos už mají podanou žádost o krajskou dotaci z Programu obnovy venkova na další větev veřejného osvětlení. Další žádost o dotaci je už podaná na Ministerstvu životního prostředí, a to na opravu části silnice v centru obce. „Cesta je špatná a když prší, tečou z ní potoky vody na pozemky dvou domů, které jsou pod její úrovní. V projektu je počítáno se svedením vody podél cesty, aby neničila soukromý majetek," upřesnila Libuše Bělová.

Společenský život

V Boudách skvěle fungují dobrovolní hasiči a červený kříž. Dobrovolní hasiči pořádají  v dubnu vyhlášenou tradiční traktoriádu, na kterou se sjíždějí účastníci i diváci prakticky z celé republiky. Starají se ale i o stavění máje a pořádání hasičského plesu.

Červený kříž organizuje akce pro děti – mikulášskou nadílku, vánoční besídku, pálení čarodějnic s opékáním špekáčků a v létě výlety do přírody s přespáním ve stanu. „V květnu tady bývají koňské závody, které organizuje Věra Políčková z Mirotic. Letos na Nový rok tu udělali hasiči poprvé ohňostroj, ve kterém chceme pokračovat s tím, že  obec zaplatí polovinu nákladů s tím spojených," doplnila Libuše Bělová.

Připomněla i novoroční výstup na staré keltské hradiště na vrchu Hrad, kterého se účastní všechny věkové kategorie včetně maminek s kočárky a také psi. O další společenské vyžití se stará Dana Uhlířová, díky níž se jednou měsíčně scházejí starší ženy na obci. Za svými klienty sem jezdí i masérka, aby nemuseli daleko dojíždět. Když je v létě hezké počasí, nemusí lidé ani jezdit daleko za koupáním v přírodě. „Podnikatel Jaroslav Procházka tady udělal dva krásné retenční rybníky a lidé se  tam mohou chodit koupat," pochválila přínos pro ostatní Libuše  Bělová.

Zajímavosti

Z Bud pochází Marina Kailová – manželka Mikoláše Alše, se kterým se seznámila při jeho prázdninovém pobytu v Miroticích, kdy navštěvoval svého přítele Viléma Kaila na budském dvoře.Kaple svatého Josefa na horním konci návsi je z roku 1804. Byla stavěna z darů za spoluúčasti místních občanů. Ale sbírka nestačila, a tak byla ještě v roce 1807 rozestavěná.

Na jižním okraji obce se nachází panský budský dvůr, který v roce 1712 začala budovat písecká obec. Zprvu zde byl ovčín, stodola se stájí a dvorský rybník. Pak přibylo obytné stavení. Později zde byl pivovar.

 Severozápadně na vrchu Hrad (574 m n. m.) se nachází výšinné opevněné sídliště – hradiště halštatsko – laténské.

 Pod vrchem Hrad se nachází archeologické stopy, mohyly.

U obce je přírodní památka Malý Kosatín a Kosatínský viklan, okolo něj vede Alšova naučná stezka.

Zdroj: Wikipedie

Pověst o kříži

Pověst se vztahuje ke kříži na samotě U Nováků. Venkovské usedlosti na této samotě byly postaveny okolo roku 1747. Jsou nazývané Na Parýzu. V držení rodu Nováků je po osm generací dům čp. 36. Spisovatelka Tereza Nováková zde čerpala námět pro svou povídku Železný kříž.
V roce 1825 si děti místního hospodáře během žní hrály samy bez dozoru. Nejmladší dcera Barbora spadla do nádrže s vodou poblíž stavení a tragicky utonula. Zdrcený hospodář vztyčil kříž, který sám donesl z rožmitálských hutí. Podle povídky se toto událo v roce 1836, v tomto roce měl být postavený i kříž. Podle zápisů v rodinné kronice     k utonutí tříleté Barbory došlo   v roce 1825, kříž byl postaven roku 1853.

Zdroj: Wikipedie

Autor: Stanislava Koblihová

2.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Knížka o píseckých historických domech

Křest další knížky o historických domech

Písek, nábřeží řeky Otavy. Ilustrační foto

Písek zvažuje stavbu nového bazénu za více než čtvrt miliardy

Noc divadel přilákala děti i dospěllé

Písek – Pohádkou v podání divadla HELEMESE začal v sobotu 18. listopadu program Noci divadel.

Jihočeši vzpomínali na 17. listopad

Jižní Čechy - Někteří z nich se bojí, že se začíná zapomínat. A co Mezinárodní den studenstva znamená pro ty, kteří ho nezažili?

Studenti zemědělky v „Globální vesnici“

Písek - V první polovině listopadu se vybraní žáci Střední zemědělské školy Písek zúčastnili tradičního týdenního česko-německého pobytu ve Waldmünchenu v rámci programu „Globales Dorf“.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Nabízíme vám tipy, jak vyplnit volný čas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT