Milevsko – O prostor otevřený nápadům usiluje neformální skupina dvaceti mladých lidí z Milevska a okolí. Hledá stálé zázemí, které by sloužilo jako galerie a klubovna, kde by se scházeli mladí tvůrci a malovali tu, psali poezii či hráli deskové hry. Také by mohlo být místem pro pořádání divadelních představení nebo koncertů různých žánrů.

Zástupce skupiny, třiadvacetiletý Robert Václavík z Milevska, povoláním tesař, vysvětlil, že prostory v Milevsku chybí. „Snažíme se sehnat prostor pro kulturní vyžití mladých a působení undergroundu mladých, který tady je a roste," říká hudebník Robert Václavík.

Snaha skupiny se ale zatím nedaří. „Nápadů bylo několik, ale vázne to na domluvě. Vlastníkem prostoru je ten, který není našemu plánu nakloněn, nebo mu to přijde bůhví jaké. Bojím se, že jeho názory jsou spjaté s nějakými předsudky, protože většinou se jedná o akce tvrdšího rázu, ale není to pravidlem. Rozhodně ne, rádi bychom dělali multižánrové akce, které i plánujeme, ale bohužel budou v nějakém provizorním prostoru," lituje Robert Václavík.

Podle něj stálé zázemí pro různé akce bude nejen pro mladé lidi přínosem. „Dům dětí a mládeže se zaobírá jen dětmi a mladistvými do puberty. Když je jedinec v pubertě, neví coby, neví, kam chodit, kam se začlenit, a vznikají jakési hloučky a to je zbytečné," vysvětluje Robert Václavík, který věří, že to vyjde už i díky tomu, že ve vedení města je starosta Ivan Radosta, hudebník, a místostarosta Martin Třeštík, který maluje obrazy. Ten se na plán mladých lidí z Milevska a okolí dívá pozitivně, a to například za předpokladu, že bude mít aktivita trvání.

Podporu skupině mladých vyjádřila i ředitelka Městské knihovny Milevsko Petra Bláhová, která s Robertem Václavíkem jednala. Nápad na vytvoření prostoru otevřeného nápadům se jí líbí. „Byla bych ráda, kdyby ho město vzalo v úvahu," řekla Petra Bláhová, podle které by ideálním místem pro něj byl objekt čp. 1 na náměstí E. Beneše, kde sídlí i knihovna a na který vedení města připravuje záměr celkové rekonstrukce. Ta má z budovy vytvořit kulturně – vzdělávací centrum a přesunout by se do něj z Husova náměstí mělo infocentrum.

Podle Martina Třeštíka není nepředstavitelné, že by klub pro mladé našel zázemí právě v čp. 1. Je ale potřeba, aby město o záměru vědělo a mohlo ho zapracovat do studie na celkovou rekonstrukci objektu, kterou si nechá připravit.

Neformální skupina, kterou zastupuje Robert Václavík, má za poslední půlrok za sebou kolem desítky akcí. Jednalo se například o lednové Punkování u chovatelů, které se konalo u Českého svazu chovatelů v Týnické ulici v Milevsku. Šlo o punkový koncert pěti kapel, které doplnilo divadlo a recitace poezie. Akce byly i mimo Milevsko, třeba v Kovářově a v Opařanech. Tou nejbližší bude březnový koncert punk a hardcore U Broučka v Milevsku.
Podle Roberta Václavíka přemýšlejí o tom, že by se jejich skupina zařadila pod milevskou organizaci ProNás, která je zaměřena kulturně a ekologicky, a vystupovali by jako právnická osoba.