Po skončení jednoho sobotního soutěžního bloku zastihl Písecký deník v kině Portyč vedoucího ateliéru animace písecké FAMO a SVOŠF Radka Smetanu. „Dnešek byl skvělý, sál byl plný diváků. Promítala se tu i jedna animace z Písku, které jsem se účastnil. Jmenuje se První sníh a vznikala asi tři roky. I když už získala na některých festivalech v zahraničí ocenění, pro mě to dnes byla premiéra. Jsem rád, že jsem ji konečně viděl," svěřil se Radek Smetana.

V předsálí kina předváděla skupina píseckých studentů návštěvníkům Stop motion animaci, neboli tradiční animaci tvořenou po okénkách. „Každé okénko se musí ručně připravovat a postupně v každém okénku tvořit pohyby a zároveň je snímat," vysvětlil student Mykyta Karpov. V současné době má většinou přednost počítačová animace. „Já třeba rád používám tradiční animaci za pomoci moderní techniky," dodal student Porin Rašpica.

Připraveny ale byly i další workshopy na téma, jak vzniká film a jak se točí dané scény. Některé pokračují ještě dnes. Návštěvníci si je v pátek a v sobotu rozhodně užili.

K festivalu se ještě v týdnu vrátíme.