VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladá krev zachránila sbor. Musela začít takřka od nuly

Kovářov - Kovářovský sbor dobrovolných hasičů se zapojil do rozhlasového projektu Dobráci roku. Můžete ho podpořit zasláním SMS zprávy. 

31.10.2015
SDÍLEJ:

ROZHLASOVÝ redaktor Zdeněk Zajíček (vlevo) zpovídá starostu SDH Kovářov Josefa Grůbra, kterého starosta obce Pavel Hroch zlanařil, aby znovu nastartoval činnost sboru. A povedlo se. Foto: Deník/Klára Černá

Kovářovský sbor byl v krizi, jeho věkový průměr byl vysoký, hasiči nejezdili na soutěže. Naštěstí se našli mladí, kteří ho znovu rozhýbali, a nyní SDH Kovářov „frčí" naplno. Už deset let. Jezdí k zásahům, zavedl tradici hasičského plesu se soutěží o zabijačkové speciality – hasiči jim říkají zimní ovoce – sbírá železo i spolupořádá stále oblíbenější dětský den na návsi.

Přesvědčit se o jeho aktivitách mohli a ještě budou moci posluchači Českého rozhlasu České Budějovice. Právě kovářovský sbor se zapojil do rozhlasového projektu Dobráci roku, který je určen dobrovolným hasičům. Mohou vyhrát veselici s grilováním i novou techniku.

Písecký deník se zúčastnil natáčení v hasičské zbrojnici. Od starosty obce Pavla Hrocha si hasiči na úvod vysloužili pochvalu, a to hlavně za letošní výjezdy. „Letošní léto pro ně bylo velmi náročné. Kvůli suchu a horku měli hodně výjezdů. Třeba přímo za obecním úřadem hořela stodola, kde chlapci odvedli pořádný kus práce. Hlídkovali do ranních hodin – do dvou do tří hodin – a následně druhý den pomáhali soukromníkovi, kterému vznikla poměrně velká škoda, s úklidem," oceňuje Pavel Hroch, který před deseti lety hledal někoho, kdo by nečinný sbor rozhýbal.

Onoho „někoho" našel v Předbořicích, osadě, která pod obec spadá a kde jsou hasiči také velmi aktivní. „Byl to Josef Grůbr, který se přímo do Kovářova přiženil," připomíná starosta obce. „Této nabídky se velice aktivně chytil a sestavil si sbor z mladých lidí. Samozřejmě nezapomíná ani na starší, kteří mu chodí pomáhat," říká spokojeně Pavel Hroch.

Také si pochvaluje obnovení ženské hasičské základny, která se stala impulzem i pro některé další sbory na Kovářovsku. Na okrskových soutěžích se tak potkává hned několik ženských družstev.

Josef Grůbr, starosta SDH Kovářov, říká, že pro něj bylo velkou motivací sbor zaktivnit. „Věděl jsem, že to nebude nic lehkého, ale výzva byla veliká a hlavně tu bylo hasičské auto," zdůrazňuje s tím, že si vždycky přál jezdit hasičským autem. V Kovářově mají CAS 25, které prošlo generální opravou v letech 2005 – 2008.

Redaktor rozhlasu Zdeněk Zajíček si lámal hlavu nad tím, jak takové znovuobnovení sboru vypadá a čím sbor musí projít. „Dostal jste takřka nefunkční sbor a nyní bylo potřeba začít něco dělat. Dokáži si představit, když člověk dostane rozbité auto a začne ho opravovat, ale neumím si představit, jak se to dělá s hasičským sborem," poznamenává redaktor.

Josef Grůbr reaguje, že to jednoduché nebylo. „Členská základna v roce 2005, kdy jsem sem přišel a nastoupil jako starosta, měla patnáct členů s průměrným věkem 63,4 roku," upozornil nový starosta. „Sbor byl opravdu přestárlý. Jak jsem postupem času získával informace, tak byl dokonce kvůli nečinnosti v rámci okresu málem zrušen," dodal. Nový starosta si stanovil cíl získat mladou krev. „Nejjednodušší to samozřejmě bylo u vlastní rodiny. Zapojil se švagr a další příbuzní. Kromě rozjetí sboru bylo úkolů strašně moc – uspořádat oslavy 120. výročí sboru a postavit funkční družstvo, které odcvičí okrskovou soutěž," vypočítává Josef Grůbr.

Vše se podařilo. „Také jsme si museli připravit techniku – stříkačku PS 12, která v té době byla nefunkční. Ve spolupráci s obcí a místním zemědělským družstvem jsme mašinu opravili. Museli jsme i začít cvičit, abychom podali nějaký výkon," shrnuje starosta hasičů, který pracuje jako výrobní ředitel ve společnosti Maso uzeniny Písek.

Důležitý úkol představovala také účetní kapitola a shánění peněz do sborové pokladny. Pomáhá k tomu třeba sběr železa. Hasiči se podílejí na sběru nebezpečného odpadu i na čištění obecních studní.


SDH Kovářov nyní má 51 členů s průměrným věkem 40,5 roku. „Jak už jsem říkal, hodně spoléháme na rodinné příslušníky. Díky deseti letům, které fungujeme, nám dorůstají děti, neteře, synovci. Dá se říci, že pracuje celá rodina," podotýká.

Sehnat nástupce je pro nové vedení sboru důležité. Proto si zakládají na spolupořádání dětského dne. „To je pro nás gró. Chceme, abychom pro děti něco udělali, aby viděly, že hasiči tu nejsou jenom kvůli hašení. Chceme jim dát motivaci, aby k hasičům v pozdějších věku šly," doplňuje starosta.

Ale právě hašení kovářovské hasiče letos velmi zaměstnalo. „Letošní zásahy byly velmi těžké. Odstartováním letošních veder byl červencový požár stodoly za úřadem, do které uhodil blesk. Na místě jsme byli první. Mohli jsme zabezpečit místo a zabránit rozšiřování požáru na ostatní budovy, než přijela jednotka HZS a další jednotky. Celkově jich tu bylo asi osm," popisuje starosta hasičů. Dodává, že další výjezdy následovaly, většinou se jednalo o ty k požárům. „Pro nás bylo happyendem a takovým potěšením to, že jsme byli oceněni jako jednotka hejtmanem Jihočeského kraje Jiřím Zimolou právě za pomoc při likvidaci náročných požárů," uzavírá Josef Grůbr. SDH Kovářov sice nemá povinnost vyjíždět, ale chce. Chce pomáhat a chce zabraňovat katastrofám.

Dobráci roku
Dobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje. Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun! Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun.

Nyní můžete podpořit hasiče z Kovářova. Pošlete SMS ve tvaru DOBRACI KOVAROV na číslo 900 11 04. Cena jedné SMS činí 4 koruny.

 

Autor: Klára Černá

31.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 8 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/DĚLNICE. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZKRÁCENÝ ÚVAZEK, Nabízíme jednoduché kompletační práce v jednosměnném provozu - zkrácený úvazek 4-6hod/den, pracovní poměr je uzavřen na dobu určitou s možností prodloužení., Požadujeme:, Manuální zručnost, Pečlivost, spolehlivost, Vhodné pro absolventy, ženy po rodičovské dovolené i OZP., V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte na tel. 737 236 353 nebo osobně po předchozí tel. domluvě na adrese: Sedláčkova 472, budova 104, Písek.. Pracoviště: Kiffinger a kopp s.r.o., Sedláčkova, č.p. 472, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Moravcová, +420 737 236 353.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 24 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu Specialista v oblasti marketingu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do zavedeného e-shopu hledáme kolegyni / kolegu na pozici Specialista marketingu, , Náplň práce, • Vytváření marketingových analýz vedoucích ke zvýšení profitu společnosti, • Monitoring konkurence a celého trhu, hledání nových řešení pro propagaci, • Návrhy, realizace a vyhodnocování omnichannel marketingových kampaní, • Tvorba digitální obsahové strategie, • Strategie pro SEO, PPC, e-mail marketing a sociální sítě, • Návrh vhodného mediálního mixu pro komunikaci kampaně, • Komunikace s externími dodavateli, • Budování značky, , Požadavky, • Velmi dobrá orientace v online prostředí , • Znalost principů disciplín online marketingu (learndigital.withgoogle.com), • Kreativita, pečlivost, aktivní přístup, • Komunikační dovednosti a prezentační dovednosti, , • Min. SŠ vzdělání, znalost anglického jazyka , • Chuť se dál vzdělávat a rozvíjet své dovednosti, , Co nabízíme, • Stabilní zázemí v zavedené firmě, • Flexibilní pracovní doba a možnost homeoffice, • Proplácené Sick days, • Kafe v kanceláři zdarma, • Možnost dalšího vzdělávání, • Notebook a mobilní telefon s neomezeným voláním, , Pokud si myslíte, že jste to právě Vy, koho hledáme, a máte zájem zúčastnit se vypsaného výběrového řízení, zašlete nám svou žádost spolu se strukturovaným životopisem na e-mail volnamista@vseprotisk.cz.. Pracoviště: Vše pro tisk s.r.o., Čechova, č.p. 406, 397 01 Písek 1. Informace: Eva Římanová, +420 382 229 208,605 171 936.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci VEDOUCÍ FAKTURACE A ADMINISTRATIVY. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: řízení fakturace a administravy a s tím spojené činnosti, Požadavky: práce s PC, zodpovědnost, schopnost řízení kolektivu.. Pracoviště: Polanských, s.r.o. - velkoobchod potravin, Mírová, č.p. 144, 398 11 Protivín. Informace: Roman Polanský, +420 736 521 151.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená PRACOVNÍK NA OBSLUHU BIOPLYNOVÉ STANICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP skup. T, B, zodpovědnost, ochotu učit se novým věcem; vzdělání - obor elektro popř. strojní výhodou, Náplň práce: manuální práce - práce s nakladačem, údržbářské práce , Pracovní doba: 3 směny + střídání So, Ne; pracoviště Písek (průmyslová zóna); nástup možný ihned, První kontakt pouze na tel. 777 118 571 - p. Brabec, popř. zašlete životopis na email: brabec.milan@smart-bioenergy.eu. Pracoviště: Smart bioenergy s.r.o. - bioplynová stanice písek, Stanislava Maliny, č.p. 489, 397 01 Písek 1. Informace: Milan Brabec, +420 777 118 571.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

13. ročník soutěže Smrhovská brázda.
28

Koně i vozkové se smažili v brázdě pod smrhovským nebem

Členové Klubu českých turistů si dali dostaveníčko v Českém Krumlově a pak vyrazili na pochod.
40

Turisté se loučí s Pochodem krajem pětilisté růže

Turisté se loučí s pochodem

Český Krumlov – Poslední hezké chvíle posledního 50. ročníku třídenního Pochodu krajem pětilisté růže dnes prožívá kolem Českého Krumlova 328 členů Klubu českých turistů (KČT).

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - tipy na volný čas.

Živitelka se ponese ve znamení oslav.

České Budějovice - Země živitelka oslaví 45. narozeniny, ke kterým si nadělí pamětní minci. K oslavě výročí republiky bude zasazen národní strom.

Bechyňské doteky pobaví a pohladí na duši

Bechyně – Město na soutoku Smutné a Lužnice hostí slavnost Bechyňské doteky již pošesté. Bohatý program začal už v pátek a velké i malé účastníky potěší ještě o víkendu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT