VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladá krev zachránila sbor. Musela začít takřka od nuly

Kovářov - Kovářovský sbor dobrovolných hasičů se zapojil do rozhlasového projektu Dobráci roku. Můžete ho podpořit zasláním SMS zprávy. 

31.10.2015
SDÍLEJ:

ROZHLASOVÝ redaktor Zdeněk Zajíček (vlevo) zpovídá starostu SDH Kovářov Josefa Grůbra, kterého starosta obce Pavel Hroch zlanařil, aby znovu nastartoval činnost sboru. A povedlo se. Foto: Deník/Klára Černá

Kovářovský sbor byl v krizi, jeho věkový průměr byl vysoký, hasiči nejezdili na soutěže. Naštěstí se našli mladí, kteří ho znovu rozhýbali, a nyní SDH Kovářov „frčí" naplno. Už deset let. Jezdí k zásahům, zavedl tradici hasičského plesu se soutěží o zabijačkové speciality – hasiči jim říkají zimní ovoce – sbírá železo i spolupořádá stále oblíbenější dětský den na návsi.

Přesvědčit se o jeho aktivitách mohli a ještě budou moci posluchači Českého rozhlasu České Budějovice. Právě kovářovský sbor se zapojil do rozhlasového projektu Dobráci roku, který je určen dobrovolným hasičům. Mohou vyhrát veselici s grilováním i novou techniku.

Písecký deník se zúčastnil natáčení v hasičské zbrojnici. Od starosty obce Pavla Hrocha si hasiči na úvod vysloužili pochvalu, a to hlavně za letošní výjezdy. „Letošní léto pro ně bylo velmi náročné. Kvůli suchu a horku měli hodně výjezdů. Třeba přímo za obecním úřadem hořela stodola, kde chlapci odvedli pořádný kus práce. Hlídkovali do ranních hodin – do dvou do tří hodin – a následně druhý den pomáhali soukromníkovi, kterému vznikla poměrně velká škoda, s úklidem," oceňuje Pavel Hroch, který před deseti lety hledal někoho, kdo by nečinný sbor rozhýbal.

Onoho „někoho" našel v Předbořicích, osadě, která pod obec spadá a kde jsou hasiči také velmi aktivní. „Byl to Josef Grůbr, který se přímo do Kovářova přiženil," připomíná starosta obce. „Této nabídky se velice aktivně chytil a sestavil si sbor z mladých lidí. Samozřejmě nezapomíná ani na starší, kteří mu chodí pomáhat," říká spokojeně Pavel Hroch.

Také si pochvaluje obnovení ženské hasičské základny, která se stala impulzem i pro některé další sbory na Kovářovsku. Na okrskových soutěžích se tak potkává hned několik ženských družstev.

Josef Grůbr, starosta SDH Kovářov, říká, že pro něj bylo velkou motivací sbor zaktivnit. „Věděl jsem, že to nebude nic lehkého, ale výzva byla veliká a hlavně tu bylo hasičské auto," zdůrazňuje s tím, že si vždycky přál jezdit hasičským autem. V Kovářově mají CAS 25, které prošlo generální opravou v letech 2005 – 2008.

Redaktor rozhlasu Zdeněk Zajíček si lámal hlavu nad tím, jak takové znovuobnovení sboru vypadá a čím sbor musí projít. „Dostal jste takřka nefunkční sbor a nyní bylo potřeba začít něco dělat. Dokáži si představit, když člověk dostane rozbité auto a začne ho opravovat, ale neumím si představit, jak se to dělá s hasičským sborem," poznamenává redaktor.

Josef Grůbr reaguje, že to jednoduché nebylo. „Členská základna v roce 2005, kdy jsem sem přišel a nastoupil jako starosta, měla patnáct členů s průměrným věkem 63,4 roku," upozornil nový starosta. „Sbor byl opravdu přestárlý. Jak jsem postupem času získával informace, tak byl dokonce kvůli nečinnosti v rámci okresu málem zrušen," dodal. Nový starosta si stanovil cíl získat mladou krev. „Nejjednodušší to samozřejmě bylo u vlastní rodiny. Zapojil se švagr a další příbuzní. Kromě rozjetí sboru bylo úkolů strašně moc – uspořádat oslavy 120. výročí sboru a postavit funkční družstvo, které odcvičí okrskovou soutěž," vypočítává Josef Grůbr.

Vše se podařilo. „Také jsme si museli připravit techniku – stříkačku PS 12, která v té době byla nefunkční. Ve spolupráci s obcí a místním zemědělským družstvem jsme mašinu opravili. Museli jsme i začít cvičit, abychom podali nějaký výkon," shrnuje starosta hasičů, který pracuje jako výrobní ředitel ve společnosti Maso uzeniny Písek.

Důležitý úkol představovala také účetní kapitola a shánění peněz do sborové pokladny. Pomáhá k tomu třeba sběr železa. Hasiči se podílejí na sběru nebezpečného odpadu i na čištění obecních studní.


SDH Kovářov nyní má 51 členů s průměrným věkem 40,5 roku. „Jak už jsem říkal, hodně spoléháme na rodinné příslušníky. Díky deseti letům, které fungujeme, nám dorůstají děti, neteře, synovci. Dá se říci, že pracuje celá rodina," podotýká.

Sehnat nástupce je pro nové vedení sboru důležité. Proto si zakládají na spolupořádání dětského dne. „To je pro nás gró. Chceme, abychom pro děti něco udělali, aby viděly, že hasiči tu nejsou jenom kvůli hašení. Chceme jim dát motivaci, aby k hasičům v pozdějších věku šly," doplňuje starosta.

Ale právě hašení kovářovské hasiče letos velmi zaměstnalo. „Letošní zásahy byly velmi těžké. Odstartováním letošních veder byl červencový požár stodoly za úřadem, do které uhodil blesk. Na místě jsme byli první. Mohli jsme zabezpečit místo a zabránit rozšiřování požáru na ostatní budovy, než přijela jednotka HZS a další jednotky. Celkově jich tu bylo asi osm," popisuje starosta hasičů. Dodává, že další výjezdy následovaly, většinou se jednalo o ty k požárům. „Pro nás bylo happyendem a takovým potěšením to, že jsme byli oceněni jako jednotka hejtmanem Jihočeského kraje Jiřím Zimolou právě za pomoc při likvidaci náročných požárů," uzavírá Josef Grůbr. SDH Kovářov sice nemá povinnost vyjíždět, ale chce. Chce pomáhat a chce zabraňovat katastrofám.

Dobráci roku
Dobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje. Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun! Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun.

Nyní můžete podpořit hasiče z Kovářova. Pošlete SMS ve tvaru DOBRACI KOVAROV na číslo 900 11 04. Cena jedné SMS činí 4 koruny.

 

Autor: Klára Černá

31.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 23 000 Kč

Účetní všeobecní SAMOSTATNÝ/Á UČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - kompletní vedení podvojného účetnictví , - účtování vydaných a přijatých faktur, - odpovědnost za kontrolu systému schvalování faktur (zajištění schvalování), - kontrolní hlášení a přiznání k DPH, včetně souhrnného hlášení a kontrolního výkazu, dále DPPO a ostatních daní dle potřeb společnosti, - příprava podkladů pro audit společnosti, - provádění inventur, - evidence pracovních smluv a personální agendy, - administrativa dotací EU, Požadujeme:, - min. SŠ vzdělání - ekonomika, účetnictví (VŠ výhodou), - výhodou je praxe ve finančním účetnictví na obdobné pozici, - zkušenosti s nesením přímé a plné zodpovědnosti za účetní agendu, - znalost českých účetních standardů, zkušenost se zpracováváním DPH a se zodpovědností za vedení kompletní účetní agendy firmy (včetně závěrek), - oceníme základní znalost anglického jazyka, - uživatelskou znalost práce na PC včetně Excelu, - velmi dobré komunikační dovednosti, - spolehlivost a schopnost řešit problémy samostatně, - pečlivost, zodpovědnost, Nabízíme:, zázemí stabilní české firmy, samostatnou a různorodou práci, motivující mzdové ohodnocení (bonusy/prémie), sleva na firemní výrobky, přátelské a otevřené prostředí, stravenky, vzdělávací kurzy, školení, zdravotní volno / sickday, firemní akce. Pracoviště: Jiri models a.s., Vladislavova, č.p. 250, 397 01 Písek 1. Informace: Michaela Nováková, +420 380 425 603.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK - PRACOVNÍK EXPEDICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME : , -Vzdělání SŠ/SOU , -Znalost práce na PC, -Ochotu pracovat v třísměnném provozu, -Praxe v oboru výhodou, -Znalost SAP výhodou, NÁPLŇ PRÁCE:, -Fyzický i účetní příjem hotové výroby do skladu, -Příprava expedice dle požadavku zákazníka, -Kontrola expedic, -Řízení parku přebalování, -Práce v programu SAP, -Mzda od 17 000,-Kč, NABÍZÍME:, -Zaměstnání ve stabilní společnosti s neustálým růstem - 22 let v ČR, -Pracovní poměr na dobu neurčitou, -5 týdnů dovolené a další volno nad rámec ZP, -Příplatky až 4 000Kč měsíčně - dle kolektivní smlouvy a zákoníku práce, -13. mzda - 15 000Kč ročně, -Příspěvek na penzijní a životní pojištění - min. 1 200Kč měsíčně, -Příspěvky na rekreaci, sport, zdraví a kulturu (cafeterie) - min. 4 000Kč ročně, -Stravování přímo v závodě (20-30Kč menu). Pracoviště: S. n. o. p. cz a.s. - pracoviště, U Vodárny, č.p. 1506, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Kalábová, +420 382 901 301.

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 19 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA PORTÁLOVÉ MYCÍ LINKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pro nově otevírané mycí centrum v průmyslové zóně (Čížovská ulice) hledáme pracovníky:, VÝHRADNĚ PRO OZP (ČID 1. a 2. stupně), Náplň práce: příprava vozidel před vjezdem do mycí linky a předmytí, Pracovní doba: pondělí až neděle 7-13 hod; 13-20 hod. (7 dní práce, 7 dní volno), Místo je vhodné i pro ženy, Po zapracování možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., Požadujeme: slušné vystupování, spolehlivost, Kontakt: Petr Nimburský tel. 777 941 823, email: info-peli@seznam.cz, , Zájemci se mohou dostavit na informativní setkání 30. 5. 2018 v 9.30 hod. na ÚP Písek 5. patro č.dv. 601.. Pracoviště: Auto peli s.r.o.-mycí linka, Čížovská, 397 01 Písek 1. Informace: Petr Nimburský, +420 777 941 823.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 26 000 Kč

Mechanici a opraváři nákladních automobilů AUTOMECHANIK NÁKLADNÍCH VOZIDEL A AUTOBUSŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště U Vodárny (Areál Jitex Písek), Požadujeme:, - výuční list v oboru, znalost činnosti mechanických a elektrických zařízení vozidel, ochotu učit se novýcm věcem, ŘP sk. B, zdravotní způsobilost, bezkonfliktnost a slušné vystupování., Nabízíme:, - volné jízdenky i pro rodinné příslušníky, příspěvek na stravování, týden dovolené navíc, příspěvky na penzijní a životní pojištění až 900,- Kč měsíčně, příspěvek ze sociálních nákladů až 3 000,-Kč ročně, mobilní tel. čísla v režijním tarifu i pro rodinné příslušníky. , Kontakty: 602 188 852, 602 159 848 - POUZE V DOPOLEDNÍCH HODINÁCH nebo emailové adresy: rybarik@busem.cz, kosatka@busem.cz, holan@busem.cz.. Pracoviště: Čsad autobusy české budějovice a.s. (pracoviště u vodárny), U Vodárny, č.p. 1506, 397 01 Písek 1. Informace: Pavel Rybařík, +420 602 159 848.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Písecku začal hořet autobus plný školáků

V Palackého sadech v Písku spadl strom.
5

V Palackého sadech spadla vzrostlá lípa

AKTUALIZOVÁNO

Komunální a senátní volby proběhnou společně začátkem října

Termín komunálních a senátních voleb je znám. Prezident Miloš Zeman ho stanovil na pátek 5. října a sobotu 6. října 2018. Jeho rozhodnutí musí ještě podepsat premiér v demisi Andrej Babiš.

Požár skladu slámy v Chřešťovicích si vyžádal druhý stupeň požární

Chřešťovice - V neděli 20. května začali hasiči likvidovat požár skladu slámy v Chřěšťovicích, místní části Albrechtic nad Vltavou, skončili až v pondělí.

Havárie v Temelíně je pouze cvičná

Temelín – Zvládnutí havárie prvního bloku jaderné elektrárny nacvičuje od středy téměř tisícovka zaměstnanců.

Architekt, který změnil bydlení i životní styl

Písek - Když se, a nejen na jihu Čech, řekne Vlastimil Teska, většině lidí se vybaví židle.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT