Co bude s velkou moštárnou v Mirovicích dál? To je hlavní téma jednání výboru mirovických zahrádkářů, kteří ji vlastní. Jednání bude pokračovat v neděli na členské schůzi.

V posledních letech se tu totiž potýkají předevšíms přibývajícím věkem. „Chybí nám mladí lidé. Všichni stárneme a provoz moštárny začíná být nad naše síly,“ uvedl vedoucí moštárny Václav Vejvoda.

Ve zdejší moštárně při dobré úrodě dosud vyráběli za sezonu desítky tisíc lahví jablečného moštu. Ten pasterizují, takže dlouho vydrží. Ještě teď tu prodávají každé pondělí dopoledne poslední zásoby moštu bez konzervantů z loňské úrody jablek. Budova moštárny je rozlehlá a patří k ní i zahrada. Členové ZO ČZS Mirovice jsou už ale v důchodovém věku.

„Je nám to líto, ale nemáme nástupce, který by v naší práci pokračoval,“ dodala předsedkyně místní ZO ČZS Alena Jannacková. V poslední době se už podle ní ani tolik jablek jako dříve nepěstuje. „Hodně sadů zaniklo a pokud ho někdo má, většinou je starý a nemá sil na to úrodu sklidit. Mladí většinou nemají čas,“ uzavřela Alena Jannacková.

Historie velké moštárny zahrádkářů v Mirovicích sahá do roku 1976. Za sezonu tu kdysi vyrobili až přes sto tisíc lahví pasterizovaného moštu.