„Je to horší a horší, stahují se sem lidé, kteří tu nemají trvalý pobyt a nikdo je nezná. Z toho pramení obavy lidí," konstatoval.

Město pochopitelně chce, aby se pořádek zlepšil, a tak kromě spolupráce s policií zvažuje i další možnosti. „Vyzvali jsme bezpečnostní agentury. Přihlásila se nám zatím jedna. Druhou variantou je spolupráce s Městskou policií Březnice. Chystám se s nimi probrat možnost, že by tu dělali dozor o víkendech v noci," uvedl starosta.

Řešení situace budou Mirovičtí projednávat na příštím zastupitelstvu v září. Už na červnovém jednání se rostoucích obav obyvatel dotkli. „Pořád se tady něco děje – krádeže a tak. Je to čím dál horší a já mám pocit neklidu. Měli bychom s tím něco dělat," zmiňovala tehdy Hana Loucká.

Podle policie není kriminalita ve městě o nic vyšší než jinde. „Strach obyvatel zřejmě zvyšuje fakt, že se v poslední době do města stěhují neznámé a na první pohled nedůvěryhodné osoby, které přebývají u místních," uvedla písecká policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová.

Zkušenosti má policie jak 
s městskou policií, tak i bezpečnostními agenturami. „Například v Písku běžně spolupracujeme s městskými strážníky, čas od času nám pomohou i pracovníci agentur. Problém je, že nemají žádné pravomoce, a tak těžko pomohou se snížením kriminality. Pokud ale hlídka navíc přinese lidem víc klidu, určitě to není na škodu," doplnila policejní mluvčí.