Kostelu Církve československé husitské (CČSH) v Mirovicích se rok po požáru vrací původní funkcionalistická podoba z roku 1937. Místo vyhořelé sedlové střechy už je rovná. Po celý rok obnovu kostela podporovali jak místní, tak lidé z celé republiky. V sobotu vyjádřili někteří podporu i tím, že si přišli nakoupit do kulturního domu na dobročinný bazar.

„Když si vzpomenu na den, kdy začal kostel hořet, mám husí kůži. Ve městě nefungovaly mobilní telefony, starosta byl nedostupný, tak se všichni obraceli na mě, protože mně telefon fungoval," zavzpomínala při zahájení bazaru místostarostka Marie Hrdinová. Se střechou shořelo i zařízení mobilního operátora.

Starosta Zdeněk Bárta sice neměl po nějakou dobu funkční telefon, ale přímo na místě spolupracoval s hasiči. Vzpomínal na to i správce kostela Miroslav Felcman, který bydlel na faře: „Nemůžu zapomenout na to, jak kostel ještě hořel a starosta mi hned nabídl byt v domě s pečovatelskou službou." Ten den byl po noční službě. Měl štěstí, že se včas probudil. Připomněl i obrovskou lidskou solidaritu, se kterou se v té době setkával.

„Pro ty, kdo přispěli částkou deset tisíc a více korun nebo odpracovali sto a více hodin, je připraven klíč od kostela. V současné době je už dvacet jednotlivců a organizací, kteří klíč dostanou," uvedla koordinátorka projektového řízení a grantové politiky Plzeňské diecéze CČSH Lenka Hanusová.

V prostorách kostela odpracovalo loni 31 dobrovolníků celkem 1108 hodin práce a ušetřili tím tak husitské farnosti statisíce korun, které pak byly investovány do rekonstrukce. „Velký kus práce odvedli také dva mladí muži, shodou okolností profesionální zedníci, zapojení v rámci alternativního trestu z probační a mediační služby v Písku. Město Mirovice zapůjčilo zdarma lešení, čisticí materiál a hygienické prostředky darovali místní lidé i firmy," shrnula koordinátorka projektového řízení a grantové politiky Plzeňské diecéze CČSH Lenka Hanusová.

Od září pracuje na rekonstrukci podle návrhu architekta Zbyňka Skaly strakonická firma Aldast. „V současné době je hotová střešní konstrukce s integrovaným světlíkem ve tvaru kříže nad hlavní lodí kostela, stropy nad prvním a druhým patrem fary, podlaha kostela, částečně je dokončena kanalizace, podlahy místností fary a začíná se s rekonstrukcí věže," uvedla Lenka Hanusová. Firma by měla skončit v červenci. „Další etapy bychom chtěli dokončit svépomocí a se zapojením místních firem. Rozhodli jsme se také požádat o finanční pomoc Jihočeský kraj," dodala Lenka Hanusová.

Podle ní si přejí, aby byl kostel na dlouhá desetiletí důstojným místem pro setkávání, kulturní a duchovní akce pro Mirovicko, Plzeňskou diecézi CČSH i pro všechny věřící nebo hledající. V původním objektu chyběla například společenská místnost, pokoje na přespávání, hygienické zázemí a parkovací místa. Nyní to bude součástí zrekonstruované fary. Slavnostní otevření kostela by se mělo uskutečnit 28. září za účasti patriarchy CČSH, biskupského sboru, kněžích, laiků, zástupců z Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy, hostů a veřejnosti. 

Celkové náklady
Prostřednictvím sbírek, dotací, příspěvků a bezúročné půjčky Plzeňské diecéze se podařilo získat téměř 10 milionů korun. Dary přichází z celé republiky, od fyzických osob, náboženských obcí, farností, sborů, diecézí, z jiných církví i podnikatelských subjektů.
K plánovanému finálnímu stavu chybí ještě přibližně pět milionů. 

Před rokem

Předvelikonoční čas byl loni pro obyvatele Mirovic a především pro mirovickou náboženskou obec Církve československé husitské (CČSH) dramatický. Od úterý 31. března odpoledne až do rána 1. dubna, po devatenáct hodin, bojovali profesionální a dobrovolní hasiči s ničivým požárem střechy kostela. Jejich práci komplikoval silný vítr, který opakovaně mezi trámy rozdmýchával téměř uhašený oheň. Díky jejich práci se podařilo od ohně uchránit rodinné domky, které jsou v těsné blízkosti kostela. Z kostela však zůstaly jen obvodové zdi.
Příčinou požáru byl přizděný trám do komína.