V současné době nemají Mirotice ani jednu jedinou volnou parcelu. Město chce tuto situaci řešit, a proto už vyjednává odkoupení pozemků, kde by mohl vzniknout plac pro nové rodinné domy.

Momentálně jsou ve hře čtyři varianty závislé na tom, kolik bude město chtít do parcel investovat. „Největší možná varianta by vyšla asi na sedmnáct milionů korun, z čehož sedm milionů dáme za pozemky a deset milionů na infrastrukturu," uvedl tajemník města František Hřebejk a dodal, že v tomto případě by vzniklo asi pětadvacet nových parcel.

Náklady na nejmenší variantu, kdy by vzniklo asi dvanáct parcel, jsou kolem 12 až 13 milionů korun. „Náklady na technickou infrastrukturu jsou pořád téměř stejné, ať budeme dělat pětadvacet parcel nebo méně," připomněl tajemník.

Zatím se Mirotice nepřiklání k žádné z variant, rozhodovat bude i nákup pozemků. „Ve všech případech se jedná o pozemky fyzických osob," řekl Hřebejk s tím, že se to týká tří majitelů pozemků.

Na vybudování parcel si bude město muset tak či onak půjčit. „Je to pro nás obrovská částka, ale musíme to brát tak, že se nám časem vrátí. Přibudou obyvatelé, přibudou děti do školy a tak dále. Město by se mělo rozrůstat," doplnil tajemník Mirotic. Návratnost investic město odhaduje na deset let.

Parcely by měly vzniknout v lokalitě na jižní straně Mirotic Za Truhlárnou.