„Musím to zaklepat, ale posledních deset dní je to dobré. Poptával jsem se mezi lidmi a zdá se, že voda teče čistá," řekl koncem minulého týdne starosta Mirotic Milan Brunclík.

Tento stav však nevydržel. „Včera tekla zase tmavá voda. Zlobí nás to prakticky celé léto," zmínila včera Monika Chylíková z Mirotic.
Mirotičtí se připojili na Římov letos na jaře. „Ze začátku to tak špatné nebylo. Problémy se začaly objevovat až tak po měsíci," shrnul starosta.

Před napojením na Římov měli lidé v Miroticích potíže s vodou poměrně často, především v době povodní. Loni v červnu byli bez pitné vody dokonce 24 dní. „Naštěstí máme svou studnu. Vždycky to tady bylo s vodou špatné, takže jsme rádi, že vodovod nemusíme používat," uvedla obyvatelka Andrea Šanderová.

Vodovod v Miroticích nyní provozuje ČEVAK. Vedoucí útvaru marketingu a komunikace společnosti Jitka Kramářová potvrzuje občasné problémy se zákalem. „Ten je způsoben nahodilým uvolňováním usazenin z potrubí, případně přípojek," vysvětlila Jitka Kramářová.

V současné době se podle jejích slov situace zlepšila, vzorky odebrané hygieniky byly v pořádku. Připouští však, že situace se může opakovat. „Důvodem je stáří vodovodního potrubí, které je za dlouhá léta zaneseno usazeninami, které se při větším tlaku mohou uvolnit," doplnila. Týká se to především mimořádných odběrů, například na jaře při napouštění bazénů.